UBP Milletvekili Özdemir Berova’dan açıklama

reklam alani

Ulusal Birlik Partisi Girne milletvekili Meclis Grup Başkan Vekili, Özdemir Berova Kıbrıs Türk Halkı’nın beş yıllık görev süresince başarılı olamayan, bu başarısızlığını Türkiye hakkında yanlış iddialar ileri sürerek örtmeye çalışan Akıncı’ya yanıtı onu seçmeyerek sandıkta vermesi gerektiğini vurguladı. Berova şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanı Akıncı 5 yıllık görevine Kıbrıs Rum Lideri Anastadiadis le Arasta da kahve tokuşturarak başlamış ve 5 yılın sonunda yapması ayrı tartışma konusu olan her türlü esnek politikasına rağmen Federasyon yolu ile çözüm tezinin beyin ölümününe tanıklık etmiştir. Önümüzdeki seçimde beyin ölümü gerçekleşen tez üzerinden hiçbir umut vermeye takati kalmayan Sn Akıncı Kıbrıs Müzakereleri konusundaki başarısızlığı ve iç politikada halktan kopuk olarak geçirdiği 5 yıllık sürenin aktif siyasi kariyerinin sonunu getireceğinin farkındalığı içerisinde şahsı ve çevresinin makam koruma aşkı için seçim stratejisini 51 yıldır devam edip Crans Montana da beyin ölümü gerçekleşen federasyon yolu ile çözüm modelinin hayal kırıklığı içinde farklı bir stratejiye yönelmiştir.

Kıbrıs’ın Osmanlı Devleti ile 1878 yılında idari yönden fiilen bağı kopartılmıştır. Bu tarihten sonra Kıbrıslı Türkler, Türkiye Cumhuriyetin kuruluş sürecinde ve sonrasında anavatana bağlılığını, Atatürk İlke ve İnkılaplarını öz varlığının ana koşulu olarak kalbine kazımak suretiyle göstermiştir… Kıbrıslı Türkler büyük bir mücadele sonucu KKTC’yi kurmuş ve Kıbrıs Cumhuriyetini işgal edip Kıbrıs Rum Cumhuriyetini fiilen oluşturan fakat adını değiştirmeyip Kıbrıs Cumhuriyeti olarak devam ettiren Rumlarla adada eşit egemen olduğunu mühürlemiştir.

Sn. Akıncı tüm bu olguları kendi yaşam düşüncesine aykırı olarak görmüş, federasyon çözüm modelinin çökmüş olmasının moral bozukluğunu, makamda kalabilme hırsı ile birleştirerek rumlara ve dış dünyaya federasyon tezli çözümün acilen gerçekleşmediği takdirde Türkiye KKTC’yi yutacak mesajı verme gafletine düşmüştür. Bunu da “korkunç”olarak tasfirleyip hiçbir tarihi benzerliği olmayan Hatay’ın Türkiye’ye katılım sürecinin lideri Tayfur Sökmen’le bağdaştırarak özde anlamsız ama bilinçlere derin bir yara açan yeni bir söylemde bulunmuştur. Bu davranışı ile tarihi olayları çarpıtarak skandal bir seçim stratejisi başlatmıştır. KKTC yurtdaşları olarak gereken cevabı kendisine sandıkta vermemiz mutlak gereklilik haline gelmiştir.”

reklam alani
Paylaş