“Kış hastalıklarının en hızlı yayılma şekli, toplu alanlarda bulunmak”

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Hemşirelik ve Ebelik Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Dr. Emine Güllüelli, çocuklarda sık görülen kış hastalıkları hakkında açıklamada bulundu.

reklam alani

GAÜ Hemşirelik ve Ebelik Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Dr. Emine Güllüelli;  “Bağışıklık sistemi yetişkinlere oranla daha hassas olan çocuklar, bir ısınıp bir soğuyan havalarda kış hastalıklarından olumsuz etkileniyor. Bunun sonucunda ise Soğuk algınlığı ve nezle, Grip , Bronşiolit, Bronşit., Pnömoni (Zatürre), Orta kulak iltihabı., Akut faranjit-tonsilit, Krup hastalıkları meydana geliyor. Bulaşıcılık riski yüksek olan çoğu kış hastalığı, okulda çocuklar arasında hızla yayılıyor ve fiziksel yıpranmanın ötesinde derslerinin de aksamasına yol açıyor” ifadelerini kullandı.

Kış hastalıklarının en hızlı yayılma şeklinin toplu alanlarda bulunmak olduğunu belirten Güllüelli, Soğuk algınlığı geçiren insanlarla yakın temas, sigara içmek veya sigara içilen ortamlarda bulunmak, yetersiz uyku, bağışıklık sisteminin zayıf olması, kalabalık ve iyi havalanmayan ortamlar, toplu taşıma araçları, kreş, okul, yuva gibi toplu yaşanılan yerler de bulaşıcı hastalıkların daha hızlı yayıldığını vurguladı.

Dr. Emine Güllüelli, soğuk algınlığının başlıca belirtilerinin;  burun akıntısı, burunda tıkanıklık, hapşırma, kuru öksürme, gözlerde sulanma ve yanma hissi, kulaklarda dolgunluk, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk olduğunu belirtti. Soğuk algınlığının komplikasyonları hakkında bilgi veren Güllüelli;  “Bireyler de bronşiolit denilen bir alt solunum yolu enfeksiyonu oluşabilir. Yine küçük çocuklarda nezle sonrası orta kulak iltihabına sık rastlanır. Burun tıkanıklığı sinüslerin dolmasına ve  sinüzit ortaya çıkmasına neden olabilir. Küçük çocuklarda,  nezle sonrası  zatürre  ve bronşit  gelişebilir. Astım hastalarında soğuk algınlığı, astım  krizini tetikleyebilir. Bunlar için oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir” dedi.

Kış hastalıklarından korunmak için neler yapılmaması gerektiğini açıklayan Dr. Güllüelli;  “Aşı ile korunulabilen  hastalıklardan çocuklarımızı mutlaka korumalıyız. El yıkamaya özen gösterip, çocuklar bu yönde eğitilmeli ve bol bol sıvı tüketilmeli. Bizler çocuklarımızın sağlığı için, “Aşı ol, sağlıklı ol” sloganı ile korunabilmesi mümkün tüm hastalıklarda çocuklarımıza aşıyı önerirken, bağışıklık sistemini zayıflatan ve toplumsal direnç için büyük bir tehlike olan gereksiz ANTİBİYOTİK   kullanımı önlenmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. Antibiyotikler, ancak doktor tavsiyesi  ile kullanılmalı ve Eczanelerin reçete ile antibiyotik vermesi sağlanmalıdır” dedi.

Nezle Sıklıkla Grip Hastalığı İle Karıştırılır

Dr. Emine Güllüelli, grip ve nezlenin halk arasında çoğu zaman birbiri ile karıştırıldığını belirttiği açıklamasında, iki hastalık arasında ki farkları açıkladı.

reklam alani
Paylaş