Dr. Cenkler, evde dikkat edilmesi gerekenlere vurgu yaptı

reklam alani

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) bünyesinde dispanser hizmetleri veren “Smart Health Life Center” doktorlarından İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Cenkler, Koronavirüs salgınının artması dolayısıyla kalabalık evlerde kalan vatandaşların, öğrencilerin ve yurtlarda kalan öğrencilerin dikkat  etmesi gereken konularda açıklamalarda bulundu.

Cenkler dikkat edilmesi gereken hususları sıraladığı açıklamalarında şunlara değindi;

  1. Nezle ve grip belirtisi olan kişiler hemen 1102 numaralı telefondan yardım istesinler. Yurtlarda kalabalık ortamlar kesinlikle oluşturulmamalı, kişisel hijyen şartları yerine getirilmeli, yatak odaları her gün havalandırılmalı ve yatak,yorgan ve pikeler mutlaka güneşlendirilmelidir.
  2. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için akşam erken yatıp 7 saat düzenli uyku uyumaya dikkat edilmeli.
  3. Panik ve stresi önlemek için meditasyon yapılmalı, günde yarım saat evde spor yapılmalı ve günde 3 farklı renkte sebze ve 2 farklı renkte meyve yarım kilodan fazla yenmeli.
  4. Her gün protein ağırlıklı süt ürünleri başta yoğurt, kefir, yumurta, pırasa, soğan, sarmısak (virüs ile savaşan en önemli gıdalar) tüketilmeli.

5.Günde 2 litreden fazla şu içilmeli ve 3-4 kez kara mürver çayı içilmelidir.

Cenkler; “Belirtilen bu tedbirler alınırsa hem kendimize hem de topluma karşı görevlerimizi yapmış oluruz. Unutmayın evde kalın sağlıklı kalın” dedi.

reklam alani
Paylaş