Çavuşoğlu’ndan “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” mesajı

10
reklam alani

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, 3 Mayıs “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” nedeniyle mesaj yayımladı.

Özgür basının insan haklarının önemli güvencesi, demokratik ve çağdaş toplumların en önemli denetleyici kurumlarından birisi olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, büyük bir özveriyle görevlerini sürdüren tüm basın mensuplarının ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutladı.

Bakan Çavuşoğlu’nun mesajı şöyle;

“Birleşmiş Milletler tarafından 1991 yılında alınan kararla 3 Mayıs günü “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kabul edilmiş ve bu tarihten itibaren tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kutlanmaktadır.

Toplumun doğru bilgilendirilmesi, yapılan hizmetlerin vatandaşlarımıza yansıtılması ve sorunların çözülmesinde önemli bir kamu hizmeti üstlenen basınımız, farklı görüşlerin seslendirilmesine imkan sağlayarak, toplumu düşünmeye, araştırmaya ve doğru sonuçlara ulaşmaya yönlendiren en önemli vasıtadır.

Hür bir basın; insan haklarının önemli güvencelerinden olup, aynı zamanda demokratik ve çağdaş toplumların en önemli denetleyici kurumlarından biridir. Basının hem özgür, hem de tarafsızlığı; toplumun haber alma, bilgi edinme hakkını kullanmasına, demokrasinin, insan haklarının, temel hak ve özgürlüklerin gelişimine katkıda bulunur.

Basın çalışanlarının zor şartlarda bile görevlerini yerine getirebilmek için gösterdikleri çabayı da biliyor ve bu gayretlerini takdirle karşıladığımı ifade etmek istiyorum.

Hukuka, meslek ahlak ve ilkelerine uygun olarak tarafsız bir biçimde kullanılmasını temenni ettiğim basın özgürlüğünün, sonsuza kadar sürmesi diler, büyük bir özveriyle görevlerini sürdüren tüm basın mensuplarımızın, ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlarım.”

reklam alani
Paylaş