” 33 MİLYON EURO YARDIM”

  22
  reklam alani

  Avrupa Komisyonu Kıbrıs Türk toplumuna yönelik 33 milyon Euro değerinde yeni mali yardım programını onayladı.

  Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, özellikle adanın ekonomik entegrasyonunda, iki toplum arasında ve AB ile temasların iyileştirilmesinde kullanılacak yenilenmiş program, AB finansman programının devamı niteliğinde olacak.

  Mali Yardım Programı kapsamındaki projeler; düzenli atık depolama alanları gibi altyapı yapımından, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) ve sivil toplum örgütlerine (STÖ) verilen hibelere; burslardan, Kayıp Şahıslar Komitesi gibi güven yaratıcı önlemlere destek verilmesine kadar değişiklik gösteren alanlarda yürütülecek.

  Açıklamaya göre, Kıbrıs Türk toplumundaki paydaşların yararlandığı program doğrudan Komisyon tarafından yönetiliyor.

  DUMBROVSKIS: “DESTEĞİN GÜÇLÜ GÖSTERGESİ”

  Konuyla ilgili açıklama yapan Euro ve Sosyal Diyalogdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, “AB Yardım Programı Komisyon’un Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik ve sosyal kalkınmasına sağladığı desteğin bir diğer güçlü göstergesidir. Böylesine bir destek Komisyon’un BM himayelerinde yürütülen çözüm müzakerelerine olan desteğini sürdürmekteki kararlılığını sağlamlaştırmaktadır” dedi.

  Komisyonun Yapısal Reform Destek Birimi’nin, AB hukukuyla ilgili tavsiyelerde bulunmak amacıyla iki toplumun talebi üzerine BM himayelerinde yürütülen çözüm müzakerelerine de destek sağladığı kaydedildi.

  Paylaş