SIRADA SAĞLIK VE TRAFİK

  19
  reklam alani

  Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, okul kantinlerinde satılabilecek gıdalarla ilgili genelgeyi revize ederek tüm okullara gönderdiklerini; kantin ihalelerinde de bu genelgedeki kuralların belirtildiğini ve dışına çıkılamayacağını söyledi.

  Berova, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası’nın yeni yönetimini kabul etti.

  TAŞÇIOĞLU: “SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN DOĞRU BESLENME ALIŞKANLIĞI”

  Bakanlık basın bürosunun açıklamasına göre, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu, sağlıklı nesiller yetişmesinin, doğru bilginin yanında doğru beslenme alışkanlığı ile olabileceğini bunu destekleyecek faktörlerin başında okul kantinlerinin geldiğini söyledi.

  Oda olarak bu konuya önem verdiklerini ve geçmişten bugüne birçok çalışma ve görüş ortaya koyduklarını ifade eden Taşçıoğlu, bakanlığın bu konudaki stratejisi ve denetiminin hangi aşamada olduğunu öğrenmek istediklerini ve gerektiği takdirde işbirliğine hazır olduklarını aktardı.

  BEROVA: “GENELGEYİ REVİZE ETTİK”

  Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova da, şekerli, boyalı, gazlı içeceklerle çipslerin okulların kantinlerinden çıkarıldığını ifade ederek, Tabipler Birliği’nin bu konudaki hassasiyetini bildiğini ve yıllardır bu yönde yaptıkları çalışmaları takdirle karşıladığını söyledi. Berova, olumsuzluklara rağmen bu konuda iyi mesafe kat edildiğini vurguladı.

  Bakan Berova, bu yılın başında Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’yle yapılması gerekenleri içeren genelgeyi revize ettiklerini, okullara yolladıklarını ve olumsuz bir geri dönüş almadıklarını ifade etti.

  Berova, kantin ihalelerine katılan işletmeler ve Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı ile yapılan sözleşmelerde, bu genelgede yer alan kuralların belirtildiğini, bu kuralların dışına çıkılmayacağının vurgulandığını da söyledi.

  SIRADA SAĞLIK VE TRAFİK

  Uyuşturucu ile mücadele, çevre ve ekoloji gibi bilimsel konuların müfredatta yer aldığını da belirten Bakan Berova, önümüzdeki süreçte trafik ve sağlık gibi konuların da müfredatta yer alması için gerekli çabayı göstereceklerini vurguladı.

  Paylaş