BAĞLIKÖY “3. PALÜZE GÜNÜ”ETKİNLİĞİ

  17
  reklam alani

  Bağlıköy’de “3.  Geleneksel Palüze Günü” etkinliği, 23 Ekim Pazar günü yapılıyor.

  Eski bir bağ köyü olan Bağlıköy’de geçmişte var olan, palüze sucuk yapma kültürünü yeniden canlandırmak, tanıtmak ve bağcılığın geliştirilmesi gereğine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen geleneksel  “Paluze Günü”nün üçüncüsü, bu yıl, AB Sivil Alan Açık Kapı Festivali etkinlik programı içerisinde yer alıyor.

  Bağlıköy meydanında saat 10.00-18.00 arasında gerçekleşecek Palüze Günü’nde palüze, sucuk , köfter ve diğer üzüm ürünleri yanında geleneksel ürünlerin ve elişlerinin satışı yapılacak. Gün boyunca konserler verilecek, halk dansları gösterileri sunulacak, doğa yürüyüşü gerçekleşecek, Kıbrıs müzikleri çalınacak, çocuklara yönelik etkinler düzenlenecek.

  SİVİL TOPLUM DAYANIŞMASI

  Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği tarafından düzenlenen etkinlikte ayrıca, ülkede ve özellikle Lefke bölgesinde faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri de yer alacak. Etkinliğe katılacak sivil toplum örgütü temsilcileri sundukları hizmetler hakkında bilgi verecekler, STÖ’lerin, gönüllüğün, dayanışmanın toplum yaşamındaki önemine dikkat çekecekler.

  Diyabet Derneği uzmanları, etkinlik sırasında isteyenlere kan şekeri ölçümü yapacak, diyabetle ilgili bilgi verecek. Evrensel Hasta Hakları Derneği yetkilileri hastaların hakları konusunda bilgi sunacak. Lefke Cittaslow Tanıtım Standı ile Sivil Alan Standı da alanda yerlerini alacak.

  TRAFİK ÖNLEMLERİ

  Palüze Günü etkinliğinde Bağlıköy’e giriş ve çıkışlarda trafik akışının sorunsuz olması için Lefke Belediyesi, Polis ve Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği işbirliğinde önlemler alındı.

  KAPILAR AÇIK

  Açık Kapı Festivali adına uygun olarak Bağlıköy’de, öncelikle sucuk, palüze, üzüm ürünleri ve diğer geleleneksel ürünleri satmak isteyen herkese etkinlikte kapılar açık olacak. Stant almak isteyenlerin en geç 20 Ekim Perşembe gününe kadar 05488353544 veya 05338584241 numaralı telefonlara başvurabileceği belirtildi.

  Paylaş