AKINCI ÇÖZÜM VE BARIŞ PLATFORMU’NU KABUL ETTİ

  19
  reklam alani

  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, çözümün önündeki zorlukları aşmak için vargüçleriyle uğraştıklarını belirtti.

  Geçen zamanın  ayrılığı kökleştirdiği için çözümü daha da zor hale getirdiğine vurgu yapan Akıncı,.“Bir 10 yıl daha geçerse, ayrılığın, bu bölünmüşlük halinde bir o kadar daha  kökleşeceği çok açık ve nettir. 2026’da çözüm yeniden federal bir çerçevede mi gündeme gelir çok  kuşkuluyum” dedi.

  Cumhurbaşkanı akıncı, Kıbrıs’ta federal çözümü savunan 33 sivil toplum örgütünün oluşturduğu Çözüm ve Barış Platformu üyelerini kabul etti.

  DAĞLI: “AKINCI’NIN KARARLILIĞINI VE ATILACAK ADIMLARI DESTEKLİYORUZ”

  Platform adına söz alan Okan Dağlı, bir yıldır devam eden yoğun müzakere sürecinin en yoğun etabına girildiğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın müzakere sürecinde gösterdiği kararlılığı ve atılacak adımları desteklediklerini kaydetti.

  Dağlı, .çözümün sadece bir müzakere süreciyle değil, toplumların yakınlaşması ve olası referandumda iki tarafın da “evet” demesiyle gerçekleşeceğini düşündüklerini, sürece bu ayağıyla da destek vermek istediklerini söyledi.

  Dağlı,  süreçte hem  liderleri cesaretlendirmek  hem de toplumların yakınlaşması  ve referandumda “evet” demesi için iki toplumda çalışma yapmak üzere bir araya geldiklerinin altını çizdi.

  AKINCI: “HEDEF 2 ‘EVET’İ SAĞLAMAK”

  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, böylesi bir örgütlenmeye gittikleri için Platform’u kutlayarak,  benzeri örgütlenmenin Güney’deki toplumda da “yeşermesi” temennisinde bulundu.

  Akıncı  Annan Planı dönemindeki referandumda  Kıbrıs Türk toplumu çözüm için örgütlüyken  Güney’de bu örgütlülüğün hiçbir zaman görülmediğini ifade etti.

  Yoğun bir müzakere sürericnde olduklarını vurgulayarak 5 günde 4 liderler görüşmesi yapılacağını hatırlatan Akıncı, “Hedef  2 ‘evet’i sağlamaktır” dedi.

  Yürüttüğü müzakere süreciyle ilgili zorluklara değinen Akıncı, önlerine 2004’te olduğu  gibi hazır bir plan getirilmediğini  ve  herşeyi iki tarafın hazırlamaya çalıştığını kaydetti.

  Akıncı şunları söyledi.

  “Kendi heyetleriyle kendi çabalarıyla ortaya  Kıbrıslıların planını çıkarmaya çalışıyoruz. Bu kolay bir iş değil, çok zor bir iş. Hassasiyetler iki tarafta da çok ve iki tarafın da ‘evet’ diyeceği o ara kesiti bulmak gerçekten kolay bir iş değil.

  Dolayısıyla hem hazır bir plan yok  biz hazırlamaya çalışıyoruz hem de bu hazırlığı yaparken sadece kendi toplumunuzu değil, elbette  kendi toplumunuzun hassasiyetlerini de dikkate alarak ama karşıda da beraber yaşayacağınız  başka toplumun olduğunu, onların da hassasiyetleri olduğunu göz ardı etmeden bir süreci yaşamak  zorundasınız ve bu her iki tarafta da böyle olmak durumunda.

  İki “evet” için çalışınca iş o kadar zor hale geliyor. Ama zorlukları  aşmak için var gücümüzle uğraşıyoruz.”

  Müzakarerelerle ilgili kendi nesillerinin son denemesini yaptıkları kanatinde olduklaırnı belirten Akıncı,  “Bir 10 yıl daha geçerse,  bu bölünmüşlük halinde ayrılığın bir o kadar da  kökleşeceği çok açık ve nettir. 2004’e göre  2016’daki  çözüm daha zor hale geldi. 2026’da  çözüm yeniden federal bir çerçevede mi gündme gelir çok  kuşkuluyum. Bu büyük bölünmüşlük  bir o kadar daha kökleştikten sonra… O nedenle bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesine çalışacağız”.

  Sivil toplumun sürecin çok önemli parçası olduğunu  vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı,  “Bu iş sadece liderler düzeyinde veya onların heyetleri düzeyinde kalacak  bir süreç olamaz.   Zaten sonuçta halkların onayına gidecek iki toplum  onaylamazsa bir şey olmayacak. O nedenle sivil toplunmla el ele gitmesi gerekn bir süreç ve o safhaya geldik diye düşünüyorum” dedi.

  Cumhurbaşkanı  Akıncı daha sonra  Paltform üyelerini müzakerelerde gelinen süreçle ilgili bilgilendirdi.

  Paylaş