“TÜK TOPLUMUN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ”

  22
  reklam alani

  Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Diyalog TV’de katıldığı Detay programında, Ankara temasları ve gündemdeki diğer konuları değerlendirdi.

  Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakan Çavuşoğlu, Ankara temaslarının son derece verimli geçtiğini belirttiği programda, kuraklıktan, karkas et ihracatına, çiftçi ve hayvan kayıt sisteminden, su projesinin ivedi bir şekilde tamamlanmasına kadar bir çok konuda olumlu sonuçlarla adaya döndüklerini anlattı.

  “TÜK TOPLUMUN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ”

  Çavuşoğlu, Toprak Ürünleri Kurumu’nun yaşatılması gerektiğini, piyasayı düzenleyici bir ölçekte var olması gerektiğine dikkat çektiği programda, TÜK’ün iflasını açıklamak gibi kolay yolu seçmek yerine eleştirileri de göze alarak TÜK’ün yeniden ayağa kaldırılması yönünde adımlar attığını kaydetti.

  TÜK’nun iflasının açıklanmasının toplumun özgüvenini yitirmesine neden olacağını ifade eden Çavuşoğlu, TÜK’ün KTHY’nın akıbetine uğramasına izin veremeyeceğini dile getirdi. Geçmiş hükümetlerin beceriksizliğiyle batırılan TÜK’ün ayağa kalkış sürecini izlemekte olunduğunu belirten Çavuşoğlu, TÜK’ün güven tazelediğini ve ihalelere girebilecek konuma geldiğini söyledi.

  Çavuşoğlu, TÜK için konan %3’lük katkı payının çok küçük, kuruşlarla ifade edilecek bir miktar olduğunun da altını çizerek, bu uygulamayı gerekçe yaparak, bu çerçevede ürün getirmeden zam yapanlar olduğunu, kendi yaptıkları açıklamadan sonra zamdan vazgeçen firmalar olduğunu anlattı.

  “ÇALIŞTAY SONUÇLARINI REHBER ALACAĞIZ”

  Bakan Çavuşoğlu, Hayvancılık ve Su Ürünleri Çalıştayı sırasında hayvan üreticilerinin gerçekleştirdiği eyleme de değindiği konuşmasında, demokrasiye önem veren bir anlayışta olan kişiler olarak bunu hoşgörüyle karşıladıklarını kaydetti.

  Çavuşoğlu, göreve geldikten sonra, SÜT Çalışayı, Bitki Deseni Projesi ve Hayvancılık ve Su Ürünleri çalıştaylarını gerçekleştirdiklerini belirterek, hayvan üreticilerinin eylem yapmak yerine bu platformlarda çözüm üretilmesine katkı koymasının çok daha faydalı olacağını vurguladı.

  Çauvuşoğlu, dünyada uygulanan ekonomik akla uygun, bilimsel yöntemleri izlemek için bu çalıştayları gerçekleştirdiklerini de belirttiği konuşmasında, çalıştaydan çıkacak sonuç raporunu rehber alacaklarını da dile getirdi.

  “ÜLKE HAYVAN HASTALIKLARINDAN ARİ BİR STATÜYE GELECEK”

  Ülke çiftçi ve hayvancısının çözüme hazır olup olmadığı yönünde gelen bir soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, çözüm olsa da olmasa da insanımıza bunu layık gördüğümüz için gıda hijyeni açısından açık süt dönemini kapatacaklarını söyledi. Çavuşoğlu, Bu konuda 900 Bin TL’lik bir kaynak ayrıldığını, üreticileri soğutma tankları verildiğini, geri kalanının da gelecek yılın bütçesine konarak tamamen soğuk zincire geçileceğini belirtti.

  Ülkenin tümüyle hayvan hastalıklardan ari bir statüye kavuşması için de Veteriner Dairesi’nin AB desteğiyle bir proje yürütmekte olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Kuzey Kıbrıs genelinde hastalıklardan ari ağıllar oluşturmak için taramalar başlattık ve devam ediyoruz. Hastalıklı hayvanların bilimsel yöntemlerle ortadan kaldırılması için 1 Milyon TLlik finans kaynağı koyduk. Gelecek yıla da 5 Milyon koyacağız ve bütün ada hastalıklardan ari olacak” şeklinde konuştu.

  ANKARA TEMASLARI

  Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya gerçekleştirdiği resmi temaslar hakkında da bilgi veren Bakan Çavuşoğlu, temaslarının son derece olumlu ve faydalı geçtiğini belirtti.

  Ankara’dan kuraklık konusunda ek kaynak sorununu çözerek geldiklerini ifade eden Çavuşoğlu, bunun yanında, TMO’ya olan borçla ilgili yasal konuda çalışmaların yapılarak, reform kapsamında desteklenmesi ve borçlarının temizlenmesi yönünde de destek aldıklarını anlattı.

  TC Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’le her konuda en üst düzeyde işbirliği sözü aldıklarını da ifade eden Çavuşoğlu, ülkedeki fazla hayvan miktarının azaltılmasına yönelik de ciddi bir açılımla adaya döndüklerini kaydetti.

  Çavuşoğlu, bu konuda, istediğimiz zaman istediğimiz miktarda karkas hayvan ihracı için kapı açtıklarını ifade etti. Çiftçi kayıt sistemi ve hayvan kayıt sistemini entegre etme konusunda da ciddi teknik destek sözü aldıklarını belirten Çavuşoğlu, Tarım Master Planı’nın tamamlanması için de desteklendiklerini kaydetti. Çavuşoğlu, su konusunun da görüşüldüğü Ankara temaslarında, su konusunda hem sulama projesinin hem içme kullanma suyu konusundaki sürecin hızla tamamlanması konusunda mutabakata vardıklarını dile getirdi.

  Paylaş