YÖK’TEN KKTC’DEKİ ÜNİVERSİTELERE “TERÖR” UYARISI

  17
  reklam alani

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, KKTC’deki üniversitelerle, hem Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) hem de diğer bölücü terör örgütlerinin öğrenci veya öğretim üyesi düzeyinde bu kurumlara sirayet etmesinin engellenmesi konusunu istişare ettiklerini belirterek, “Bu üniversitelerden terör örgütleriyle ilişkili öğrenci veya öğretim üyesi sızmalarına karşı tedbirler almalarını istedik.” dedi.

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından KKTC’de bulunan ve ÖSYM kılavuzunda yer alan üniversitelerin rektörleriyle görüştüğünü belirtti.

  Toplantıya, Doğu Akdeniz, Girne, Girne Amerikan, Kıbrıs Amerikan, Kıbrıs İlim, Kıbrıs Sosyal Bilimler, Lefke Avrupa, Uluslararası Kıbrıs ve Yakın Doğu üniversitelerinin katıldığını dile getiren Saraç, KKTC yükseköğretim sistemine ilişkin durum değerlendirmesi yapılan toplantıda, FETÖ ve diğer bölücü terör örgütlerinin KKTC’deki üniversitelere sızmalarına karşı alınacak tedbirlerin görüşüldüğünü aktardı.

  Ayrıca, bu üniversitelerin Türkiye’deki diğer bütün vakıf üniversiteleri gibi eğitim-öğretim niteliği açısından da değerlendirildiğini bildiren Saraç, KKTC’deki üniversitelere her yıl yaklaşık 20 bin öğrenci kontenjanı ayrıldığını söyledi.

  “KKTC’DEKİ ÜNİVERSİTELERE SIZMALARINA KARŞI TEDBİR ALINMASINI İSTEDİK”

  KKTC’deki bu üniversitelere bigane kalmalarının doğru olmadığını dile getiren Saraç, şöyle devam etti:

  “KKTC’deki üniversitelerin rektörleriyle gerçekleştirdiğimiz toplantıda, özellikle iki nokta üzerinde durduk. Buradaki üniversitelerin eğitim öğretim niteliğinin daha ileri noktalara nasıl çekilebileceğinin istişaresini yaptık. Türkiye’de 15 Temmuz’da çok önemli bir hadise vuku buldu. Bu darbe girişiminin köklerine baktığımızda eğitim öğretim kurumlarıyla, yükseköğretim kurumlarıyla da ilişkili olduğunu görüyoruz. Bu açıdan aynen Türkiye’deki üniversiteler ile yaptığımız gibi KKTC’deki üniversiteler ile de hem FETÖ hem de diğer bölücü terör örgütlerinin öğrenci veya öğretim üyesi düzeyinde sirayet etmesinin engellenmesi konusunu istişare ettik. Bu üniversitelerden, öğrenci veya öğretim üyesi sızmalarına karşı tedbirler almalarını istedik. Kendilerini Türkiye’deki tecrübeler ışığı altında hangi noktalardan sızmalar olabileceği konusunda uyardık.”

  “KKTC’DE ÜNİVERSİTELERİN KURULMA SÜRECİ VE YAPILARI BİZDEN FARKLI”

  Saraç, Türkiye’deki üniversiteler tarafından ihraç edilen öğretim üyelerinin KKTC’deki üniversitelerde istihdam edilmesinin doğru olmadığını, buna dikkat etmeleri gerektiği konusunda rektörlere uyarıda bulunduklarını kaydetti.

  Türk yükseköğretim sistemini değerlendirirken KKTC’deki üniversiteleri bunun dışında tutmadıklarını ifade eden Saraç, bu üniversitelerin de eğitim öğretim açısından Türkiye ile aynı zemini taşımaları gerektiğini vurguladı. Saraç, KKTC’deki üniversitelerin son yıllarda eğitim-öğretim ve akreditasyon konularında başarılara imza attıklarının altını çizdi.

  KKTC’deki yükseköğretim sisteminin Türkiye’dekinden farklı olduğuna dikkat çeken Saraç, Türkiye’de devlet ve vakıf üniversitelerinin bulunduğunu, özel üniversitenin olmadığını belirtti. KKTC’de üniversitelerin kurulma sürecinin farklı olduğuna, yasa ile kurulmadığına işaret eden Saraç, şirketlerin hızlı şekilde özel üniversite kurabildiklerini anlattı.

  KKTC’DEKİ ÜNİVERSİTELERE YÖNELİK İLK KEZ DEĞERLENDİRME RAPORU HAZIRLANDI

  Bu sene ilk defa ‘KKTC’deki yükseköğretim kurumları değerlendirme raporu’ hazırlattıklarını bildiren Saraç, “Bu, YÖK’ün bu üniversitelerin değerlendirilmesine yönelik hazırladığı ilk rapor. Fakat her yıl bu raporlar yenilenecek. Bu raporları biz, oradaki üniversitelerimizle işbirliği içerisinde hazırlıyoruz. Bu üniversitelerimizi eğitim-öğretimin niteliği açısından değerlendirmeye tabi tutacağız. Mevzuat gereği KKTC’deki üniversiteleri mali olarak denetlememiz söz konusu değil. Onlar oradaki mevzuata göre faaliyetlerini sürdürüyorlar. Fakat KKTC’deki üniversitelerle birlikte, eğitim ve öğretim açısından her yıl değerlendirme yapılması kararı aldık. YÖK olarak KKTC’deki üniversitelerle çok iyi bir ilişki içerisindeyiz.” diye konuştu.

  Prof. Dr. Saraç, bu raporları hem KKTC’deki resmi makamlara sunacaklarını hem de kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.

  “MANAS ÜNİVERSİTESİNE İLİŞKİN DE GEREKLİ UYARILARI YAPTIK”

  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü’nü de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası YÖK’e çağırıp görüştüklerini ifade eden Saraç, “Özellikle Türkiye’den gidecek hocalarla ilgili olmak üzere dikkat edilmesi gereken noktalar üzerinde çalışma yaptık.” bilgisini paylaştı. Saraç, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin uluslararası antlaşmalarla kurulduğu için YÖK Yasası’na tabi olmadığını, uluslararası antlaşmalarla kurulan kendisine has bir denetleme kuruluna sahip olduğunu hatırlattı.

  Paylaş