“YENİ BİR YOĞUNLAŞTIRILMIŞ MÜZAKERE FASLINA BAŞLAYACAĞIZ”

  21
  reklam alani

  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Ban’ın dünkü görüşmede “mükemmel olduğunu” ve “ortaya koydukları hiçbir şeyi görmezden gelmediğini” söyledi.

  Rum basını, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la dün gerçekleştirilen üçlü zirveden “tam anlamıyla memnun” olarak ayrıldığını yazdı.

  Anastasiadis, Ban’la görüşmede “Bugüne kadarki ilerlemeler ve görüş ayrılıklarının duyulması fırsatının doğduğunu, önemli uzlaşıların yanı sıra önemli başlıklardaki uzlaşmazlıkların da ortaya konulması fırsatı verildiği için görüşmenin sonuçlarından tam anlamıyla memnun kaldığını” ifade etti.

  “Kıbrıs’a dönüşlerinde iki liderin ve müzakere gruplarının, Kıbrıs sorununa, biraz iddialı olsa da, 2016 yılında çözüm bulunmasını sağlamak için, yeni bir yoğunlaştırılmış müzakere faslına başlayacaklarını” vurgulayan Anastasiadis, görüşmede “herhangi bir takvim veya sürecin hakemlik veya yapay takvimler olmaksızın Kıbrıslılara ait olduğu ilkesinden herhangi bir ödün verilmediğini” savundu.

  Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununa “her iki toplumun endişelerini giderecek kalıcı, fonksiyonel ve vatandaşlarının insan haklarına saygılı olacak bir çözüme en kısa sürede ulaşmak için durmadan çalışmaya hazır olduklarını Ban’a da aktardığını” ifade etti.

  Rum gazeteleri, Anastasiadis’in basına açıklamasında, ABD’deki diğer temasları ve özellikle ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’le gerçekleştirdiği görüşmeye de değindiğini aktardı.

  Biden’e “mülkiyet, toprak düzenlemeleri ve garantiler konularında görüşlerini sunduğunu ve Biden’in izlediği yapıcı tutumdan çok memnun kaldığını” dile getiren Anastasiadis, Biden’le enerji ve diğer stratejik işbirliği konularını da ele aldıklarını ifade etti.

  Paylaş