“ZAM BÜYÜK BİR DARBE”

  50
  reklam alani

  Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, akaryakıt zammını eleştirerek, “Dövizin Türk Lirası karşısında değer kaybettiği bir dönemde, akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasının topluma ekonomik anlamda vurulan büyük bir darbe olduğunu” söyledi.

  Özyiğit, konuyla ilgili yazılı açıklamasında “Akaryakıta yapılan zam, ekim sezonuna hazırlanan üreticilere büyük darbe vuracağı gibi, zincirleme zamlara da neden olacaktır. Ulaşımdan, gıdaya birçok ürün pahalı hale gelecek, zaten pahalı olan yaşam daha da pahalı hale gelecektir” dedi.

  3 yıllık dönemde petrol fiyatlarının yüzde 50 oranında gerilerken Kuzey Kıbrıs’ta akaryakıt fiyatlarının artmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Özyiğit, yetkili makamların bu durumu topluma izah etmesini istedi.

  Özyiğit, “Siz bir yandan 2 Milyon TL’ye lüks makam araçları alacaksınız, diğer yandan da üstelik de dövizin düştüğü bir dönemde zincirleme zamlara neden olacak, akaryakıta zam yapacaksınız, bu nasıl sosyal devlet anlayışıdır, bu nasıl toplumu düşünmektir” ifadelerini kullandı.

  Akaryakıta yapılan zammın hem bütçe açıklarının kapatılmasına, hem de 1 Ocak 2017’de yürürlüğe gireceği açıklanan seyrüsefer harçları ile ilgili uygulamadan kaynaklanacak açıkları kapatmaya yönelik olduğunu savunan Özyiğit, “vergi toplayamayan, alması gereken vergileri bağışlayan, kayıt dışılığı önleyemeyen UBP-DP Hükümeti faturayı yine halka kesti” dedi.

  Paylaş