TARIMSAL ÜRÜN DENETİM SONUÇLARINI AÇIKLADI

  16
  reklam alani

  PAZAR

  Tarım Dairesi, son bir haftada yerli ve ithal tarımsal ürünlerde yapılan gıda denetim sonuçlarını üretici ve ithalatçı isimleriyle birlikte açıkladı.

  Buna göre, 10 yerli üründen numune alınarak yapılan tahlillerde, 3 üründe limit üstü kalıntı tespit edildi. 46 ithal üründe yapılan denetimlerde ise, 2 üründe limit üstü kalıntıya rastlandı.

  10 YERLİ ÜRÜNÜN 7’Sİ TEMİZ

  Yerli ürünlerde yapılan denetimlerde; üzüm, domates, biber, kavun, kolyandro ve biber olmak üzere 10 üründen alınan numunelerin yedisinin temiz çıktığı, üç üründe ise limit üstü pestisit kalıntısına rastlandığı belirtildi.

  Açıklamada, söz konusu ürünlerin Aydınköy’den Hüseyin Cankurt ve Yeniboğaziçi’nden Adnan Acan’a ait verigo üzümler ile İncirli’den Mehmet Ali Deveci’ye ait kavun olduğu ifade edilerek, bu ürünlerin hasadına izin verilmeyerek beklemeye alındığı kaydedildi.

  LİMİT ALTINA İNDİ, HASADA İZİN VERİLDİ

  Geçtiğimiz haftaki denetimlerde limit üstü kalıntıya rastlanarak beklemeye alınan bazı ürünlerin, limitlerin altına inmesi nedeniyle hasadına izin verildiği de ifade edilen açıklamada, bu ürünlerin Lapta’dan Mehmet Dolmacı’ya ait dolmalık biber, Mehmetcik’den İsmet Çakmak’a ait sultani üzüm ve İncirli’den Osman Söylemez’e ait kolyandro olduğu belirtildi.

  46 İTHAL ÜRÜNÜN 44’Ü TEMİZ

  Son bir haftada 46 ithal üründen de numune alınarak tahlil edildiği belirtilen Tarım Dairesi açıklamasında, bu ürünlerin 44’ünün temiz çıktığı, iki tanesinde ise limit üstü kalıntıya rastlanarak imha edildiği kaydedildi.

  Açıklamada, elma, havuç, domates, şeftali, üzüm, taze fasulye, beyaz lahana, nektarın ve kavun olmak üzere 46 ithal üründe denetim yapıldığı belirtilerek, yapılan denetimlerde Nuri Ersoy’a ait 4720 kilo elma ile SVS Ticaret’e ait 4000 kilo şeftalide limit üstü pestisit kalıntısı rastlandığı belirtildi.

  Açıklamada, bu ürünlerin tümünün Karaoğlanoğlu çöplüğünde imha edildiği ifade edildi.

  Paylaş