Canon yeni efsanesini tanıttı!

  22
  reklam alani

  Canon bugün efsanevi EOS 5D ailesinin en yeni üyesini, mükemmel çekimin peşinde olan fotoğrafçılar için tasarladığı, dört gözle beklenen EOS 5D Mark IV’ü ilk kez gözler önüne çıkarttı. Kullanıcılarına hikayeleri anlatma gücü vermesiyle ünlü olan EOS 5D serisi, tarihi boyunca dünyanın en önemli anlarının büyük bir çoğunun yakalanmasına aracılık etti. EOS 5D Mark III modelinin bir takipçisi olan bu fotoğraf makinesi, şimdiye kadar üretilmiş en çok yönlü EOS modeli olması için fotoğrafçılardan geri bildirimler alınarak tasarlandı.

  Düşük ışıkta yüksek performans

  Geniş bir pozlama enlemine sahip 30,4 megapiksel CMOS sensörü, 7 kare/sn.’lik yüksek çekim hızı, dahili 4K video kaydı ve dahili Wi-Fi ve GPS özellikleriyle bu model, hız ve çözünürlük gücünü mükemmel düşük ışık performansı ve video işlevselliği ile birleştiriyor. EOS 5D Mark IV, yenilikçi Dual Pixel RAW dosya formatına sahip olan ilk EOS fotoğraf makinesi olma özelliğini de taşıyor. Dual Pixel RAW dosya formatı sayesinde fotoğrafçılar post prodüksiyon aşamasında netlik noktasında ayarlama veya düzeltme yaparak, ön plandaki bulanıklığı kaydırarak veya görüntüdeki ışık lekelerini azaltarak çekimlerine ince ayar yapabiliyorlar.

  Canon bugün ayrıca bu fotoğraf makinesiyle el ele vererek çalışacak iki yeni yüksek performanslı L serisi lensinin de tanıtımını yaptı: EF 24-105mm f/4L IS II USM ve EF 16-35mm f/2.8L III USM.

  Detaydaki şeytan

  EOS 5D Mark IV modelinde, en çok parlayan vurgularda ve en karanlık gölgelerde bile detay bakımından çok zengin görüntüler ortaya çıkartan Canon’un yepyeni tam kare 30,4 megapiksel CMOS sensörü kullanıldı. 50 – 102.400 aralığına genişletilebilen 100 – 32.000’lük ISO hızıyla, geniş ışıklandırma çeşitliliğinde görüntü çekimi yapılabiliyor. Güçlendirilmiş parazit işleme algoritmasının düşük ışık altında çekimi çok daha iyi hale getirmesi, onları bekleyen ışıklandırma koşulu ne olursa olsun, dikkatleri üzerine toplayacak haber hikayeleri çekmeleri gereken foto muhabirleri için ideal bir özellikte.

  EOS 5D Mark IV’ün 61 nokta geniş alanlı retiküler AF sistemiyle hızlı hareket eden konuların yüzlerini ve rengini takip etmek artık daha kolay. 61 nokta/41 çapraz tip AF noktası daha geniş bir sensör alanını kaplıyor ve vizörlü çekim modunda EV -3 seviyesinde ay ışığı altında veya Canlı Görünüm modunda EV -4 seviyesinde bile odaklanma becerisi sunuyor. EOS 5D Mark IV çok daha yüksek bir hassasiyet seviyesi yakalamanız için 21 çapraz tip dahil 61 noktanın tümüyle tüm telefoto lenslerle f/8 AF’de genişletici kullanabilmeyi sağlıyor. Tüm menülerde komple dokunmatik panel işlemi yapabilen yüksek çözünürlüklü 3,2 inç LCD ekrana, AF noktalarının çabucak seçilmesini sağlayan yeni bir AF “Alan Seçim” tuşu eklendi. Bu fotoğraf makinesinde ayrıca doğru pozlama ve hassas konu takibi ve izlemesi için özel bir DIGIC 6 işlemcili geliştirilmiş 150K RGB+IR ölçüm sensörü de bulunuyor.

  Saniyede 7 kare çekiyor

  Anında harekete geçip sonuç sunmak ve hiçbir çekimi kaçırmamak için tasarlanan EOS 5D Mark IV’ün yüksek hızlı okuma teknolojileri ve DIGIC 6+ işlemcisi size Tam AF / AE takibiyle tam çözünürlükte 7 kare/sn’de çekim yapabilme gücü kazandırıyor. Tek bir seri çekimde 21’e kadar RAW görüntü ve sınırsız sayıda JPEG görüntü çekimi kapasitesiyle her zaman bir sonraki kareye hazır olacaksınız. Haber çekimleri veya hayvanların doğal ortamlarında çekimleri gibi sessiz çekim yapmak gereken durumlarda asgari gürültüyle çekim olanağı sunan “Sessiz Tek Çekim” ve “Sessiz Sürekli Çekim” modları kullanılabiliyor.

  4K video üretimine geçin

  EOS 5D Mark IV ile birlikte video yapımı, tek bir kareyle sınırlı kalmayıp büyük resmin hikayesini anlatmak için videonun gücünü kullanmak isteyen herkese açık. Gerçek anlamda çok yönlü bir fotoğraf makinesi olan bu yeni model 30/25/24 kare/sn.’de DCI 4K (4096 x 2160) çekim yapma özelliğine sahip ve kullanıcılarına 4K videolardan 8,8MP JPEG resimler çıkartma olanağı sunuyor. Bu özelliği sayesinde video ve fotoğraf çekimi arasında kolayca geçiş yapmak isteyenlerin mükemmel bir yoldaşı haline geliyor. Televizyon yayıncılığı sektöründe pazarda mevcut en son teknolojileri kullanarak yayın akışı oluşturma yönündeki talep arttıkça kaliteli video çekimi hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. EOS 5D Mark IV sektördeki bu talebi dahili 4K, 120p HD, Dual Pixel CMOS AF, zaman aşımlı video ve yeni HDR video modu özellikleriyle, bir video DSLR makinesi ile karşıladı.

  Su ve toza karşı daha dirençli

  Canon’un profesyonel fotoğrafçılar topluluğundan gelen isteklerle şekillenen birçok yeni ve güncellenen özellikle dolu olan EOS 5D Mark IV, bağlantı kapasitesi açısından rakip tanımayan bir esneklik sunuyor. Dahili Wi-Fi özelliği sayesinde Canon Camera Connect uygulaması kullanılarak akıllı cihazlar aracılığıyla uzaktan işlem ve güvenli dosya aktarımı (FTPS/FTP) yapılabilir ve NFC özelliğinden yararlanarak uyumlu cihazlar arasında hızlı bağlantılar kurulabilir. GPS özelliği otomatik saat güncellemeleriyle görüntünün EXIF verilerine coğrafi konum bilgilerini ekleyerek görüntülerin yönetilmesini kolaylaştırdığı gibi, bir ilk olmak üzere görüntünün IPTC metadatası, örneğin çekimin bilgileri otomatik olarak bu dosyaya yerleştiriliyor.

  Güçlendirilmiş su ve toz direnci bu fotoğraf makinesini, zorluklarla dolu arazilerde çalışan seyahat fotoğrafçıları veya foto muhabirleri için ideal bir seçenek haline getiriyor.

  İki yeni lens ile geldi

  Canon dünyanın mevcut en geniş lens seçeneğine sahip olmasıyla ünlüdür ve bu inanılmaz zenginlikteki lens serisine bugün EF 24-105mm f/4L IS II USM ve EF 16-35mm f/2.8L III USM lens modellerini de ekledi. Tam anlamıyla esnek ve dayanıklı bir gündelik çekim lensi olan EF 24-105mm f/4L IS II USM, zum aralığının tamamında kenardan kenara yüksek netlik elde etmek isteyen her fotoğrafçı için ideal bir araç. 24-105mm netlik mesafesi ve f/4 diyaframı farklı sahne, konu çeşidi ve ışıklandırma durumu için ideal olduğu gibi iyileştirilmiş 4 duraklı IS özelliği ve video için tasarlanmış yeni EDM özelliği sayesinde video çekim sırasında sessiz diyafram ayarı yapılabilir. Gözleri üzerinde toplayacak olağanüstü yüksek kalitede görüntüler çekebilmeniz için Canon 16-35mm f/2.8L III USM lensini lanse etmenin de gururunu taşıyor. EOS 5D Mark IV modelinde kullanılanlar gibi yüksek çözünürlüklü sensörlerle mükemmel bir uyum içinde çalışan bu yüksek performanslı lens, profesyonel ve iddialı amatörler için olağanüstü görüntü kalitesi sunuyor. Çok yönlü netlik mesafesi (16-35mm) yakın plandan çalışması gereken düğün fotoğrafçıları ve foto muhabirleri için cazip bir özellik iken lensin hızlı, sabit f/2.8 maksimum diyafram değerine sahip olması bu modeli düşük ışık altında çekim yapan fotoğrafçılar için cazip bir tercih haline getiriyor.

  EOS 1DX Mark II’nin fonksiyon kapasitesinde genişletme

  Canon bugün müşterilerinden aldığı geri bildirimlere dayanarak EOS-1D X Mark II modeli için yeni bir aygıt yazılımı güncellemesi yaptığını duyurdu. EOS 5D Mark IV modelinde sunulan IPTC desteği ve LCD renk tonu özelliklerinin eklendiği bu yeni güncellemeyle ağ ve GPS işlevlerinde de iyileştirmeler yapıldı.

  EOS 5D Mark IV – Temel Özellikler:

  Geniş pozlama enlemine sahip 30,4 megapiksel CMOS sensör

  Yenilikçi Dual Pixel CMOS AF ve Dual Pixel RAW ile çalışabilecek şekilde üretildi

  30p’ye kadar çıkan DCI 4K ile sinematik 4K’ya geçiş yapın

  Dahili Wi-Fi, NFC ve GPS özellikleri ile hep bağlantıda kalın

  EF 24-105mm f/4L IS II USM – Temel Özellikler:

  Çok yönlü 24-105mm zum aralığı

  Sabit f/4 maksimum diyafram

  L-serisinin suya dayanıklı yapısı

  4 duraklı Görüntü Sabitleyici

  Geliştirilmiş optik yapı

  EF 16-35mm f/2.8L III USM – Temel Özellikler:

  Geniş açı netlik mesafelerinin çok yönlü koleksiyonu

  Üstün görüntü kalitesi

  Hızlı sabit f/2.8 diyafram

  Dayanıklı L-serisi yapısı

  Geliştirilmiş otomatik odaklanma

  Paylaş