Helenistik döneme ait mezar odası bulundu

  12
  reklam alani

  Toptepe Mahallesi’nde 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde yer alan 15 Temmuz Şehitler Tepesi’nde, Samsun Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan ve Samsun Müze Müdürlüğü kontrolünde yürütülen proje kapsamında Canik Belediyesi’nde yapılan çevre düzenlemeleri çalışmaları sırasında Helenistik döneme ait tarihi mezar odası bulundu.

   

  Tarihi Mezar Odası çıktı

  Doğal kesme blok taşlardan yığma tekniği ile yapılan mezar odası, yaklaşık 12 metre uzunluğunda bir koridor (dramos) ve 250X280 cm ebatlarında mezar odasından oluşmaktadır. Kare bir kapıdan geçilerek girilen mezar odasında, muhtemelen antik dönemlerde yapılan soygunlar neticesinde herhangi bir buluntuya rastlanılmazken, sadece dağınık vaziyette kemik ve odun parçaları bulundu.

   

  Proje tarihle anlamlaşacak

  15 Temmuz Şehitler Tepesi’nin Samsun’un önemli projelerinden birisi olduğuna işaret eden Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Anıtlar Kurulu ile ortaklaşa 7 yıldır yaptığımız çalışma sonucunda imarla alakalı sorunları çözdük ve bu büyük projemiz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burası daha önce ticaret şehri olan Samsun’da gemilerin güvenliğini sağlamak için gözetleme noktası görevini görüyordu. Biz bu projeyi uygulayarak tarihteki dokusuna uygun olarak tarihi yaşatmayı amaçlarken ortaya çıkan tarihi mezar, projemizi daha da anlamlaştırdı” dedi.

   

  ‘Samsun tarihi güçlü bir şehir’

  Samsun’un en önemli mekanlarından 15 Temmuz Şehitler Tepesi’nin kültür ve yaşam merkezine dönüşeceğini de ifade eden Başkan Genç, “Ortaya çıkan Helenistik döneme ait tarihi mezar projemizi daha da anlamlı kılacak. Zira biz yıllardır Samsun’un güçlü bir tarihi geçmişi olduğunu, bu şehrin bir ticaret şehri ve sancak olduğunu dile getiriyoruz. Şehrimizin her yeri bu tür tarihi eserlere sahip. İnşallah 15 Temmuz Şehitler Tepesi daha fazla ilgi çekecektir. 15 Temmuz Şehitler Tepesi böylece tarihle bütünleşecek. Burası Samsun’un tamamının görülebildiği tek yer. İnşallah projemiz bittiğinde ve Samsun’a gelen turistlere, vatandaşlarımıza hizmet verecek” diye konuştu.

   

  Anıtlar Kurulu’na teşekkür

  Sancaktepe Projesi ile Samsun’da sosyal ve kültürel yatırımlarda yeni bir fark oluşturulacağını vurgulayan Genç, “İlçemiz sosyal yaşam alanları yönünden zengin, tarihi ve mistik dokusu ile daha çok ön plana çıkacak. İnşallah 15 Temmuz Şehitler Tepesi projemizle burası tam bir çekim merkezi olacaktır. Şehrimiz önemli bir turistik tesise daha kavuşacak. Böyle büyük bir projeyi hayata geçirmemizde önümüzü açan Anıtlar Kurulu’na ve Müze Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

  Bir sosyal yaşam projesi olan çalışma kapsamında 70 bin metrekare alan üzerinde 2 bin kişilik amfi tiyatro, kafeterya, seyir alanları ve yürüyüş yolları ile 15 Temmuz Şehitler Anıtı yer alacak.

  Paylaş