HTKS’den Erhan Arıklı’ya açık mektup: Kapılar arkasında dönen bir dolap mı var?

7
Erhan Arıklı
reklam alani

HTKS Başkanı Cem Kapısız, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’ya açık mektup yayımlayarak, Ercan Havalimanı sözleşmesindeki sözde ihtilaflı konuları bir netliğe kavuşturmakla görevlendirilen “Hakem Heyeti”nin cevap verme süresi dolduğunu belirterek, “Kapılar arkasında dönen bir dolap mı var?” diye sordu.

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS) Başkanı Cem Kapısız, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’ya açık mektup yayımlayarak, “2024 yılı Haziran ayının bitmesi ile Ercan Havalimanı sözleşmesindeki sözde ihtilaflı konuları bir netliğe kavuşturmakla görevlendirdiğiniz “Hakem Heyeti”nin de cevap verme süresi dolmuştur” dedi.

HTKS Başkanı Kapısız, “Ercan Havalimanında şu anda yapılmakta olan işler olduğu gibi hala daha yapılmayı bekleyen ve bir havalimanı için zaruri olan işler de vardır. Tüm bunlar ne zaman yapılacak? Bedelini kim ödeyecek? Bozuk Ercan VOR, itfaiyedeki eksiklikler, terminal bina elektrik işleri, ileride karşılaşma ihtimalimiz olan seyrüsefer ve itfaiye ile ilgili problemlerin giderleri kim tarafından karşılanacak? Şu an kurulumu yapılan meteorolojik sistemin giderlerini kim karşılıyor? Bakım ve onarım maliyetlerini kim üstlenecek?” diye sordu.

“Bizler HTKS olarak tüm bu konuların halk adına takipçisi olduk, olacağız da” ifadelerini kullanan Kapısız, açıklamasına şöyle devam etti:

“Umarız ki sözleşme orada dururken tüm bu yüksek maliyetleri halkın parası ile karşılayıp meydanın gelirini de ultra zengin sermayelere yedirtmezsiniz. 1 yıl önce ek sözleşme 5 ile “kimin ödeyeceği belli değil” ya da “ihtilaflı” olarak kabul ettiğiniz bu işlerin netleşmesi için geçen süre dolmuştur. Sonuç nedir? Bu zaruri işler kim tarafından yapılacak? Ne zaman yapılacak? ve parasını kim ödeyecek? Meteorolojik sistemlerin kurulumu ile başlamışsınız, bu sayede Ercan Havalimanının artık daha güvenli olduğunu söylüyorsunuz. İyi de bu kadar zaman hiç mi düşünülmedi bu cihazların gerekliliği? Hani ihtilaflıydı bu konular? Neden bu tarihe denk geldi? Kapılar arkasında dönen bir dolap mı var?”

Cem Kapısız, “Tekrardan söylüyoruz, umarız ki Ercan Havalimanı’ndaki eksiklikler en erken zamanda tamamlanır ve bunların maliyeti sözleşmede de olduğu gibi halka mal edilmez!” ifadelerini kullandı.

Paylaş