Ünal Üstel: Gelecek et AB standartlarında, asıl Güney’deki etin ne olduğu belirsiz

2
Ünal Üstel
reklam alani

Başbakan Ünal Üstel, gelecek olan ithal etin Avrupa Birliği standartlarında olacağının altını çizerek, “Ne olduğu belirsiz et; asıl Güney’den alınandır. Bizim derdimiz; halkımızın, ‘kaliteli ve ucuz et’ yemesidir” vurgusu yaptı.

Başbakan Ünal Üstel, halkın en çok şikayet ettiği konunun; alım gücünün zorlanması olduğuna dikkat çekerek, nüfusun arttığını ve dolayısıyla üretilen ile tüketilenin birbirini karşılamadığını belirtti.

Mayıs ayında kuzu etinde sıkıntı yaşandığını anımsatan Başbakan Üstel, bu nedenle hükümetin çare arayışına girdiğini aktardı. Denetimlere rağmen et fiyatlarında yükseliş olduğuna, bunun üzerine tüm kesinlerle toplantılar düzenlediklerine dikkat çeken Ünal Üstel, eskiden devlete yapılan işlerde, geciken ödemelerin, artık aksatılmadığının altını çizdi.

BRT’de yayınlanan ‘Burası Önemli’ programına konuk olan Başbakan Ünal Üstel, hayvan üreticisi ile kasapların talep ettiği taban fiyatın arasındaki farkın devlet tarafından ödenmesi kararı aldıklarını, buna rağmen bazı kasapların, yüksek fiyat belirlediğini, denetime takılarak ceza kesildiğini söyledi.

Güney Kıbrıs’tan et getirenlerin çoğalmasının ardından, halka ucuz et yedirmek amacıyla, ithal et kararı aldıklarını hatırlatan Başbakan Üstel, bunun üzerine hayvancıların eylem başlattığını belirtti. Kamu malına zar vermenin bir grev olmadığının altını çizen Ünal Üstel, “Hakkını aramak istersen, oturur konuşuruz, ama sen traktörlerle kapıları kırarak hakkını ararsan bu hak değildir” vurgusu yaptı.

Et almakta zorlanan insanlara, kaliteli ve ucuz et ile buluşturmakta kararlı olduklarının altını çizen Üstel, “Halkımız, ne olduğu belirsiz eti, asıl Güney Kıbrıs’tan alıyor. Biz Avrupa Birliği standartlarında et getiriyoruz” açıklamasını yaptı.

Polis teşkilatına sabırlarından dolayı teşekkürlerini dile getiren Başbakan Üstel, “Karşımızdaki de bizim kardeşimiz, üreticimiz. Biz hiçbir zaman diyalogdan kaçmadık. Ama kapı kırmakla bu iş çözülmez” şeklinde konuştu.

Paylaş