Tansiyon yüksek: Kapılar kırıldı, polis kenetlendi, eylem devam ediyor!

6
Tansiyon yüksek
reklam alani

Hükümetin et ithalatı ve çiğ sütle, canlı hayvan fiyatını belirleme politikası nedeniyle girdi maliyetlerindeki yükseliş gerekçesiyle Hayvan Üreticileri Birliği’nin başlattığı eylem Başbakanlık önünde bugün de sürüyor. Eylemciler, Başbakanlık’ın kapısını kırdı, bölgede hareketlilik sürüyor. Bazı eylemciler polis tarafından tutuklandı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, Başbakanlık önünde bazı sendikalar, siyasi partiler ve örgütlerin desteğiyle eylem yapıyor.

BAZI VEKİLLER, BAŞBAKAN ÜSTEL İLE GÖRÜŞECEK

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Ehürman ve bazı vekiller, Başbakan Ünal Üstel ile “ithal et” konusunu görüşmek üzere Başbakanlık binasına girdi. Vekillerin binaya girmesinin ardından kısa süreli gerginlik yaşandı.

BAŞBAKANLIK’IN BAHÇE KAPILARI KIRILDI

Eylemde, Başbakanlık’ın bahçe kapıları kırıldı, bölgede hareketlilik sürerken, bazı eylemciler ise tutuklandı.

Sendikaların genel grev ve Başbakanlık önüne giderek destek verdiği birliğin eyleminde, hükümet istifaya çağrıldı, “birlik beraberlik mücadele” sloganı atıldı, ithal et yerine yerli üretime, üreticiye destek verilmesi istendi.

Birlik başkanı Mustafa Naimoğulları, burada yaptığı konuşmada, üreticinin yanında olmamakla suçladığı hükümeti istifaya çağırdı. Naimoğulları, Tarım Bakanı, Bayındırlık Bakanı ve Başbakanı eleştirdi, birlikte ortaya koyacakları mücadeleyle çıktıkları bu yolda üretimi korumayı başaracaklarını söyledi. 

KTAMS Başkanı Güven Bengihan da, bugün meydanda olduklarını çünkü ülkenin iyi yönetilmediğini, ülkenin yoksullaştığını ifade eden ederek, toplumsal mücadeleyi birlikteliği yükseltmek, geleceğe üretime gençliğe sahip çıkmak için meydanda olduklarını söyledi. 

Bengihan, “bu ülke bizim o yüzden meydanlardayız” ifadelerini kullanarak, hayvan üreticilerinin bir haftadır meydanda olduğunu ancak desteklemek anlamak yerine “saygı duyuyoruz” dendiğini kaydetti ve “Sayın Başbakanım ne çektirdiyseniz onu çekeceksiniz” dedi. 

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu da, Başbakanı eleştirerek, bütün baskılara rağmen eyleme katılan üyelerine teşekkür etti. 

Serdaroğlu, amacın “ucuza et getirmek” değil, “bir kaç tüccara yeni kapı açmak” olduğunu savunarak, eleştirilerde bulundu, devlet ciddiyeti ile üretimin desteklenmesini istedi. 

Serdaroğlu, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından eylem sloganlarla devam ediyor.

Paylaş