Başmüfettiş Serdar Karpuzcu: Polisin yazacağı ceza, mahkemeye çıkmaktan, tutuklanmaktan daha mı kötü?

11
Başmüfettiş Serdar Karpuzcu
reklam alani

Başmüfettiş Serdar Karpuzcu, “Sürat başlı başına bir felaket. 50 km hız ile 100 km hızla sabit bir nesneye çarpma şiddeti iki katı değil, 4 katı… Gazdan frene basma süresi bir saniyedir. 100 km hızla bir saniyede 28 metre gidersiniz… Fren mesafesi hakeza ki bu mesafeler katlanarak artıyor” dedi.

Trafik haftası kapsamında BRT ekranlarına konuk olan Polis Genel Müdürlüğü’ne Bağlı Trafik Müdürlüğü Tahkikat Araştırma Şube Amiri Başmüfettiş Serdar Karpuzcu, trafikte eğitim ve denetimin önemine vurgu yaptı.

Karpuzcu, “Sürat başlı başına bir felaket. 50 km hız ile 100 km hızla sabit bir nesneye çarpma şiddeti iki katı değil, 4 katı… Gazdan frene basma süresi bir saniyedir. 100 km hızla bir saniyede 28 metre gidersiniz… Fren mesafesi hakeza ki bu mesafeler katlanarak artıyor” dedi.

Serdar Karpuzcu, “Polisin yazacağı bir ceza süratle ilgili bir mesele nedeniyle, mahkemeden; tutuklanmadan daha da mı kötü? Ceza, hayatımızı mahvetmemizden daha mı kötü? Bunu düşünmesi gerekiyor sürücülerimizin” dedi.

Başmüfettiş Serdar Karpuzcu, “Polis denetim görevlerini yapıyor. Denetimden kurtulmak bir şeyi ifade etmiyor” diyen Karpuzcu, eğitimin önemini vurgulayarak “eğitimin ilkokuldan başlaması gerekiyor; trafik kurallarına uyulmamasının sebeplerinden birinin de trafik kurallarının bilinmemesi… Sığınmalı kavşakta durulması çemberde sağdan gelene yol verilmesi gerekir mesela…” şeklinde uyardı.

Paylaş