İktisatbank’ın piyasa analizi: Yabancı yatırımcının büyük ‘göçü’ bitti

4
İktisatbank Piyasa Analizi
reklam alani

İktisatbank, 15 Aralık 2023’e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı. Raporda, “Yabancı yatırımcının büyük ‘göçü’ bitti” ifadelerine yer verildi.

İktisatbank’ın 15 Aralık Kasım 2023’e ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Küresel mali piyasalarda adeta yılın son işlem günlerinde bayram havası yaşanıyor. FED Başkanı Powell’ın bir önceki gece sonuçlanan yılın son FOMC toplantısı ardından güvercin bir görünüme bürünerek faiz artırımlarının bittiğini teyit ederek bundan sonrası için faiz indirimlerinin konuşulacağını beyan etmesi ardından ortaya çıkan piyasa iyimserliği dün de korundu.

Dün sonuçlanan yılın son Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantılarında, her iki otorite de beklenildiği üzere faiz oranlarını sabit tuttu. Euro Bölgesi’nde enflasyon Kasım’da beklenenden fazla düşerek yüzde 2,4’e gerilerken, İngiltere’de ise Ekim’de yine beklenenin altında yüzde 4,6’ya yavaşladı. Vadeli faiz kontratları, ECB’den 2024 sonunda faiz oranını yüzde 4’ten yaklaşık yüzde 2,5’e düşürmesini bekliyorlar. Benzer bir şekilde, önümüzdeki yıl İngiltere’de de yaklaşık 110 baz puanlık faiz indirimi öngörülüyor.

Piyasalar, önümüzdeki yıl büyük ve hızlı faiz indirimlerini fiyatlandırmaya başlamaları ile ‘dolar sat ne bulursan al’ rallisinin de başladığını not etmek gerekiyor. Hatta, piyasalar FED’in öngördüğünden neredeyse 2 kat daha fazla faizi indirimi beklentisi içine de girdiğini not edelim. Hâl böyle olunca da küresel hisse senetleri, tahvil fiyatları yükselişe geçerken, doların ise boynu büküldü.

Hisse senetleri dünya genelinde ralli yaparken, ABD borsalarının gösterge endeksi tüm zamanların zirvesini bir adım daha yukarıya taşırken, MSCI Dünya hisse senedi endeksi günü ~ yüzde 1 artışla tamamladı. Geriye dönük bakarsak, yıllık performansının da yüzde 20 seviyesini aştığını görüyoruz. FED toplantısı ardından doların genele yayılan değer kaybı ile faiz getirisi olmayan altının ons fiyatı 2,040 dolar seviyesine yükselirken, bitcoin 43bin dolar seviyesinin kıyısında işlem görmeye devam ediyor.

Paylaş