Yunanistan’daki tren kazasıyla ilgili 23 kişi suçlu bulundu

8
Yunanistan tren
reklam alani

Yunanistan’da 38 kişinin yaşamını yitirdiği, 57 kişinin de yaralandığı tren kazasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 23 kişi suçlu bulundu.

Yunanistan’da 28 Şubat’ta 57 kişinin öldüğü tren kazasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 23 kişi suçlu bulundu

Avrupa Savcılığı (EPPO) tarafından, Şubat ayının sonunda meydana gelen bir kazada aralarında eğitim gören iki Kıbrıslı öğrencinin de bulunduğu tren kazasında, Yunan demiryoluna ilişkin AB düzenlemeleri ve anlaşmalarını uygulamamakla suçlanmıştı.

EPPO’nun duyurusuna göre, 18’i kamu görevlisi olmak üzere toplam 23 şüpheliye, AB tarafından ortaklaşa finanse edilen Yunan demiryolu ağında uzaktan trafik kontrolü ve sinyalizasyon sistemlerinin yeniden kurulmasına yönelik sözleşmelerin uygulanmasıyla ilgili suçlamalar yöneltildi.

Suçlamalar sunuldu ve Yunan Demiryolları Örgütü’nün (Ose) Ergose adlı yan kuruluşunun 14 kamu görevlisine karşı getirildi.

Sözleşmelerin yönetiminden Ergose sorumluyken, projenin yürütülmesinden iki şirketten oluşan bir konsorsiyum yüklenicisi sorumluydu.

Tren Yunanistan’ın Tempi kentinde kaza yaparken, trendeki iki Kıbrıslının Avgorou’dan 23 yaşındaki hukuk öğrencisi Kyprianos Papaioannou ve Selanik’teki diş hekimliği fakültesi öğrencisi 24 yaşındaki Anastasia Adamidou olduğu belirlenmişti.

Paylaş