Petrol ertelenen OPEC+ toplantısı öncesi yatay seyirde

6
Brent petrol
reklam alani

Petrol fiyatları, yatırımcıların OPEC+’nın Perşembe günü ertelenen toplantısında üretim kesintilerini derinleştirmek için uzlaşma oluşturup oluşturamayacağını ölçmesiyle üç günlük düşüşün ardından sakinleşti.

Brent, son üç seansta yüzde 2,3 düştükten sonra varil başına 81 dolar civarında işlem görürken, ABD ham petrolü 76 doların altında işlem gördü. İttifakın ağır topları Suudi Arabistan ve Rusya’nın hâlâ günde bir milyon varilin biraz üzerindeki üretim kısıtlamalarını uzatması bekleniyor, ancak artık grubun petrol piyasalarını sıkılaştırmaya yönelik tedbirleri açıklayacağı yönünde büyüyen bir görüş var.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, Angola ve Nijerya’nın, grup liderleri tarafından kendilerine dayatılan daha düşük üretim kotalarını kabul etmeyi reddetmeleri nedeniyle, online gerçekleştirilecek olan bakanlar toplantısını 30 Kasım’a ertelemek zorunda kaldı. Yetkililere göre müzakereler devam ediyor ve üyeler arasında bir anlaşmaya varılması mümkün görünüyor.

OPEC+ üyesi olmayan ülkelerden gelen arzın artması ve İsrail-Hamas savaş riski priminin azalması, Brent’in Eylül sonundaki zirvesinden neredeyse beşte bir oranında düşmesine neden oldu. Uluslararası Enerji Ajansı, bu ayın başında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya gireceğini öngörmüştü.

Commonwealth Bank of Australia’dan analist Vivek Dhar, “Suudi Arabistan ve diğer OPEC+ üyeleri herhangi bir ayrılığı önlemeye istekli olacaklar”dedi.

Bloomberg’in yatırımcılar ve analistler arasında yaptığı ankete katılanların yaklaşık yarısı, OPEC+’nın petrol piyasalarını sıkılaştırmaya yönelik tedbirleri açıklamasını bekliyor. Hiçbiri tamamen anlaşmaya varılamayacağını öngörmüyor.

Paylaş