İktisatbank’ın piyasa analizi: ABD ve Japonya piyasaları tatil; dünyada gündem sakin

2
TCMB
reklam alani

İktisatbank, 23 Kasım 2023’e ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı. Raporda, ” ABD ve Japonya piyasaları tatil; dünyada gündem sakin. Gözler TCMB PPK’da ” ifadelerine yer verildi.

İktisatbank’ın 23 Kasım 2023’e ilişkin Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Küresel mali piyasalarda var olan sakin ve temkinli hava genel hatları ile korunurken, dün günün en önemli hareketi petrol cephesinde yaşandı. OPEC+ üreticilerin üretim seviyeleri ve dolayısıyla olası kesintiler üzerinde anlaşmada zorlandığı için petrol üretim kesintilerini tartışması beklenen bakanlar toplantısını 26 Kasım’dan 30 Kasım’a ertelediği belirtildi. Bu sürpriz gecikme, petrol fiyatlarını düşüren bir gelişme oldu. Kuzey denizi petrolü Brent’in varil fiyatı %4’e varan bir düşüşle 78,40 seviyesini test etmesi ardından 80 dolar seviyesine toparlandı. Hareketin devam etmesi durumunda daha da aşağıda 72 dolar seviyesinin teknik olarak görüldüğünü not edelim.

Bugün ABD piyasaları Şükran Günü tatili nedeniyle kapalı konumda olacak. Dahası, pasifiğin diğer ucunda da Japonya’da işçi bayramı var. Bu nedenle fiyat hareketlerinin boyunun kısalmasını, sakinliğin korunmasını bekliyoruz. Altının ons fiyatının 2bin dolar ile flört etmeye devam ederken, Binance haberleri ardından dün biraz sendeleyen bitcoin bugün yeniden zemin kuvvetlendirmek için 37,500 dolar seviyesinin etrafından salınmaya devam ediyor. Altında yukarıda 2 kez test edilip geçilemeyen 2,070 dolar seviyesi önemli bir direnç olarak büyük resimde görünürken, bitcoin açısından ise teknik bir bakış açısı ile 42bin dolar seviyesinin dolar zayıflığının devam ettiği bir noktada radar menziline gireceğini düşünüyoruz.

Hazır Bitcoin’den söz etmişken, son 24 saatte yapılan piyasa analizleri, Binance kripto borsasından yaklaşık 1 milyar doların çekildiğini gösterdi. Bu durum, şirketin CEO’su Changpeng Zhao’nun salı günü suçlu bulunarak yıllardır süren ABD’nin yasadışı finans soruşturmasını kapatmak için hapishane cezasıyla karşı karşıya kalması üzerine istifa etmesinin ardından yaşandığını da not edelim.

Paylaş