Hakan Dinçyürek: Merkezden elde edilecek tecrübe diğer birimlere taşınmasında yol gösterici olacak

4
Hakan Dinçyürek
reklam alani

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi bünyesinde faaliyet gösterecek oaln Sigara Bırakma Polikliniği bugün açıldı. Açılışta konuşan Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, Bu merkezden elde edilecek tecrübe diğer devlet hastaneleri ve sağlık birimlerine taşınmasında yol gösterici olacak” dedi.

Girne Dr. Akçiçek Hastanesi bünyesinde faaliyet gösterecek Sigara Bırakma Polikliniği’nin açılışı bugün yapıldı.

KKTC’de devlet hastanesi bünyesinde,  tek sigara bırakma polikliniği olarak hizmet verecek polikliniğin açılışını Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek gerçekleştirdi.

Girne Doktor Akçiçek Hastanesi  Başhekimi Beyhan Berova,17 Kasım’ın  Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü ,18 Kasımın ise Dünya KOAH günü olduğunu anımsatarak,  bu bağlamda , akciğer kanserinin en büyük  etkenlerinden biri olan sigara bağımlılığına dikkat  çekmek , sigaranın zararları  konusunda halkı bilinçlendirmek, sigarayı bırakmak  isteyen bırakamayan ve profesyonel ekip  desteğine ihtiyaç duyan  kişilere hizmet vermek amacıyla  hastanede sigara bırakma polikliniğini hizmete soktuklarını söyledi.

Poliklinikte Göğüs hastalıkları Uzmanı Doktor Ayşe Baha ve ekibi  tarafından her Çarşamba hizmet verileceğini dile getiren Berova, hastaların  1101  numaralı telefondan randevu alarak ,sigara bırakma polikliniğine başvurabileceğini kaydetti.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Ayşe Baha, Akciğer Kanseri ve KOAH hastalığının ortak en büyük sebebi sigara olduğunu anımsatarak, Türkiye’de olduğu gibi ilaç ve psikolojik  desteği içeren başarılı tedavi yöntemlerini poliklinikte uygulanacağını dile getirerek , polikliniğe gelecek taleplere göre poliklinik günlerinin arttırılabileceğini belirtti.

Sağlık Bakanı Hakan Dinçyürek, sağlıklı olmanın her şeyden önemli olduğunu belirterek, hastalıklara neden olacak genetik faktörler değiştirilemese de, sigara gibi kötü alışkanlıkları    ortadan kaldırılarak risk faktörlerinin azaltılabileceğini  vurguladı.

Sigara bağımlılarının , sigarayı bırakmak için kendisiyle büyük mücadeleye girdiğini ancak çoğunu bu alışkanlıktan kendi çabalarıyla kurtulamadığını anımsatan Dinçyürek, Girne Doktor Akçiçek hastanesi bünyesinde oluşturulan bu poliklinikle , bu amaçla hizmet verileceğini söyledi.

Poliklinik açılışının Akciğer Kanseri Farkındalık Günü ve Dünya KOAH gününün bulunduğu haftaya denk getirilmesinin de ayrı bir anlam taşıdığını belirten  Dinçyürek, polikliniğin hayata geçmesine emek koyan herkese teşekkür etti.

KKTC’de devlet hastanesi bünyesindeki tek sigara bırakma polikliniği olarak hizmet verecek bu merkezden elde edilecek tecrübenin, bu hizmetin diğer  devlet hastaneleri ve sağlık birimlerine taşınmasında yol gösterici olacağını da kaydeden Dinçyürek,vatandaşlara “Sigara ve tütünden uzak durun , kendiniz bırakmayı başaramazsanız bize gelin”çağrısında bulundu.

Paylaş