Dr. Beste Öymen: “Suyu korumak hepimizin, güvencesini sağlamak devletlerin sorumluluğunda”

10
KTMMOB Gıda Mühendisleri Odası’nın Yeni Başkanı Beste Oymen Kaynak: KTMMOB Gıda Mühendisleri Odası’nın Yeni Başkanı Beste Oymen
reklam alani

Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Beste Öymen, Dünya Su Günü vesilesi ile “Su aynı zamanda refah ve enerjidir. Suyu korumak hepimizin görevi, güvencesini sağlamak devletlerin görevi… Su yönetiminin doğru şekilde yapılması hayati dönem taşıyor. İklim krizi ülkemizde göz ardı ediliyor” dedi.

Kıbrıs Türk Gıda Mühendisleri Odası (KTMMOB) Yönetim Kurulu üyesi Dr. Beste Öymen, “En önemli gıda denetçisi halkın kendisidir ama ülkedeki gıda güvenliği sıkıntılarında bir sebep de birçok belediyelerde gıda mühendisi istihdam edilmiyor ama buna rağmen kontrollere çıkılıyor. Belediyelerde Gıda Mühendisleri muhakkak istihdam edilmeli” dedi.

Ülkemizde iklim krizinin göz ardı edildiğini ifade eden Öymen, Dünya Su Günü vesilesi ile “Su aynı zamanda refah ve enerjidir. Suyu korumak hepimizin görevi, güvencesini sağlamak devletlerin görevi… Su yönetiminin doğru şekilde yapılması hayati dönem taşıyor” dedi.

BRT ekranlarında konuşan Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Beste Oymen şöyle dedi;

“Suyun yerine hiçbir şey konamaz ve oksijenle birlikte yaşamın vazgeçilmezidir. İklim krizi nedeniyle su kaynakları yüzde 20 azalmakta ve tehlike çanları çalmaktadır… Dünyada 4 milyar insan su sıkıntısı çekiyor. İklim krizi ile sera gazlarındaki artışlar ile sıcaklıkların artması, buharlaşmanın artması. Kontrolsüz sanayileşme, tarımda bilinçsiz su kullanımı ve nüfus artışı… Su aynı zamanda refah ve enerjidir. Suyu korumak hepimizin görevi, güvencesini sağlamak devletlerin görevi… Su yönetiminin doğru şekilde yapılması hayati dönem taşıyor.

Günümüzün en önemli sorunlarından biri de israf. Sadece kaynak olarak değil enerji olarak da tüketiyoruz. Güvenli su, güvenli gıda; güvenli gıda ise insan sağlığı demek… Gelecek nesiller demek…”

Paylaş