Yardım eden bir kişi daha aranıyor.

reklam alani

Güneyde suç işleyip KKTC’ye kaçmasından 1 ay sonra, önceki gün Gazimağusa’da tasarrufunda 2 silah ve 100 adet mermi ile yakalanan Rum vatandaşı İosif İosif’in ardından söz konusu şahsın Akıncılar bölgesinden KKTC’ye geçişine yardımcı olduğu tespit edilen Cengiz Yakupoğulları ve Hüseyin İbrahim isimli şahıslar da tutuklandı.

İOSİF’E 7 GÜN, YAKUPOĞULLARI VE İBRAHİM’E İSE 3 GÜN TUTUKLULUK

Zanlıların tümü tutukluluk süresi talebi ile Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı.

Mahkeme, İosif’in 7 gün Yakupoğulları ve İbrahim ise 3’er gün tutuklu kalmasına karar verdi.

 

IOSİF, POLİSE GÖNÜLLÜ İFADE VERDİ

Mahkemede konu ile ilgili ifade sunan polis memuru Ersoy Saydağ,  9 Ocak 2019 tarihinde Bilgi Değişim Ofisinden alınan yazı ışığında Güney Kıbrıs’ta “Katle teşebbüs”,  “Kanunsuz ateşli silah taşıma”, “Kanunsuz patlayıcı madde tasarrufu”, “Kanunsuz patlayıcı madde taşıma” suçları ile ilgili olarak zanlı IosifIosif’in arandığını ve konu kişinin KKTC’de olduğunun öğrenildiğini anımsattı.

Alınan bilgi ışığında yapılan araştırmada zanlı Iosif Iosif’in Mağusa’da Gülseren bölgesinde bir apartman dairesinde kaldığının tespit edildiğini belirten Saydağ, ayni gün ikametgaha operasyon düzenlenerek zanlı Iosif’in tespit edildiğini hatırlattı. Evde yapılan aramada ise 2 adet 9 mm çapında tabanca, içerisinde toplam 15 adet 9 mm çapında canlı mermi olan 2 adet şarjör ve 2 kutu içerisinde toplam 85 adet 9 mm çapında canlı mermi bulunduğunu anımsatan Saydağ, ayrıca konu evde sahte olduğundan şüphe edilen Nicholas Nikalou adına düzenlenen ve üzerinde zanlı Iosif’in resmi bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti Kimliği bulunduğunu da belirtti.

Zanlı Iosif’in, 10 Ocak 2019 tarihinde mahkeme huzuruna çıkarılarak aleyhinde 1 günlük tutukluluk süresi temin edildiğini anımsatan Saydağ, zanlı Iosif’in ayni gün gönüllü ifade verdiğini söyledi.

SAHTE KİMLİKLE AKYAR’DAN GEÇİRİLDİ, MAĞUSA’DA BİR EVE YERLEŞTİRİLDİ

Saydağ, zanlı Iosif’in, verdiği gönüllü ifadesinde 8 Aralık 2018 tarihinde Güney Kıbrıs’ta tanımadığı 2 kişi tarafından Akyar Kara Giriş Kapısına getirildiğini, burada aracı süren şoförün başkasına ait sahte bir pasaportla kedisine giriş işlemi yaptırarak KKTC’ye geçtiğini itiraf ettiğini açıkladı.

Zanlı Iosif’in KKTC’ye geçtikten sonra zanlı Cengiz Yakupoğulları ile aranmakta olan ve şuan yurt dışında bulunduğu tespit edilen bir şahsın kendisini alarak tespit edildiği eve yerleştirildiğini itiraf ettiğini belirten Saydağ, yapılan araştırmada 13 Aralık 2018 tarihinde zanlı Iosif Iosif’in, zanlı Cengiz Yakupoğulları ve Hüseyin İbrahim tarafından konu eve yerleştirildiğini ve burada saklanmasına yardımcı olduklarının tespit edildiğini açıkladı. Ayni gün zanlı Yakupoğulları’nın tespit edilerek tutuklandığını söyleyen tahkikat memuru,zanlı Hüseyin İbrahim’in ise 11 Ocak 2019 tarihinde sabah saat 08:00’de polise gelerek teslim olduğunu açıkladı. Saydağ, zanlı İbrahim’den yapılan ilk soruşturmada, zanlı Iosif’i tanıdığını, zanlı Iosif’in yaklaşık 3 hafta önce kendisini arayarak kuzeyde kalmak için bir yer istediğini ve bu nedenle kendisini konu eve yerleştirdiğini itiraf ettiğini açıkladı.

1 KİŞİ ARANIYOR, TABANCALARIN BALİSTİK RAPORLARI BEKLENİYOR

Yürütülen soruşturmanın geniş çaplı olarak devam ettiğini belirten Saydağ, incelenmesi gereken kamera görüntülerinin olduğunu, mesele ile bağlantısı olduğu tespit edilen 1 kişinin arandığını, zanlıların telefonlarının incelemesinin devam ettiğini ve telefon dökümlerinin beklendiğini açıkladı.

Zanlı Iosif’in tasarrufunda bulunan tabancaların balistik inceleme ve parmak izi incelemesi için PGM’ye gönderildiğini ifade eden Saydağ, raporların henüz temin edilemediğini mahkemeye aktardı. Saydağ, yürütülen soruşturmanın selameti açısından zanlı IosifIosif’in 7 gün süreyle daha, zanlı Cengiz Yakupoğulları ile Hüseyin İbrahim’in ise 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

reklam alani
Paylaş