Türkiye ile protokol imzalanmazsa 2 milyar lira bütçe açığı olur.

reklam alani

Piyasaların olumsuz etkileneceğine dikkat çeken Tatar, bütçe açığının büyük bir sıkıntıya yol açacağını, TC ile protokolün da imzalanmaması halinde bu bütçenin 2 milyar TL açığının olabileceğini belirtti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 79 milyon 763 bin 700 TL’lik Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bütçesini dün gece oy çokluğu ile onayladı.

Söz alan UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, 2019 bütçesiyle istikrarın sağlanamayacağı görüşünü de ifade etti

Kıb-Tek’in de yakından izlenmesi gerektiğini söyleyen Tatar, 2 milyar TL’lik bir kurum hakkında çok fazla bilgi olmadığını, kurumun bütçesinin de didik didik olması gerektiğini fakat kurumdaki üç kişinin milyarlık icraatlara imza atmasını eleştirdi.

Yanlış bir yatırımın elektrik fiyatlarına yansıyacağını dile getiren Tatar, enerji maliyetlerinin artmasıyla kabloyla elektriğin gelmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Su projesindeki gelişmeler hakkında da bilgi almak istediğini dile getiren Tatar, Türkiye’den gelen suyun denize aktığı yönündeki bilgilere işaret ederek bu konuda bir gelişme olup olmadığını sordu. Tatar, suyun tarımsal faaliyetlerde kullanılması için süren çalışmaların hangi aşamada olduğunun da anlatılmasını istedi.

Kablo ile elektrik enerjisinin tamamlayıcısının yenilenebilir enerji olduğunu dile getiren Tatar, hükümetin reformlar konusunda zayıf olduğunu ve reformları hiç kullanamadıklarını kaydetti.

Sanayi bölgelerindeki yatırımlara siyasi yaklaşılmaması gerektiğine dikkat çeken Tatar, verimlilik artıkça sanayi bölgelerinin canlanacağını, yerli üretim arttıkça da ekonomide ciddi gelir elde edileceğini ve bu çalışmalara önem verilmesini istedi. 

reklam alani
Paylaş