KKTC’ye mali kaynak akışı yetkisi Erdoğan’a verildi.

reklam alani

Türkiye’den KKTC’ye mali kaynak aktarımı konusundaki yetki, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verildi.

Türkiye’deki sistem değişikliği sonrası, Türkiye’den KKTC’ye mali kaynak aktarımı konusunda ‘muhatap bulamama’ sorunu gündemdeydi.

Mali kaynak aktarımıyla ilgili muhatap sorununa ilişkin yetki değişimi yapıldı ve Türkiye’nin “2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu”nun E Cetvelindeki 4. Maddesinde aktarıldığı üzere, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verildi.

Aynı maddede, KKTC’ye yönelik TC Cumhurbaşkanlığı’nın yurt içinde veya yurt dışında uygun göreceği yatırım projelerinin gerçekleştirilmesinde kullanılmak üzere kamu idarelerinin bütçelerinde mevcut veya yeni açılacak tertiplere aktarma yapmaya Cumhurbaşkanı’nın yetkili olduğu ve bütçelerine ödenek aktarılacak veya ödemede bulunulacak kuruluşların görevlendirme şekli ile harcama usul ve esaslarının Cumhurbaşkanlığı tarafından belirleneceği kaydedildi.

İlgili maddede şu ifadelere yer verildi:

4. a) Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinin 12.01.41.00-01.1.00-1-07.2 tertibindeki ödenekten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yönelik olarak Cumhurbaşkanlığının yurt içinde veya yurt dışında uygun göreceği yatırım projelerinin gerçekleştirilmesinde kullanılmak üzere 5018 sayılı Kanuna ekli (I) ve (II) sayılı cetvellerde yer alan kamu idarelerinin bütçelerinde mevcut veya yeni açılacak tertiplere aktarma yapmaya Cumhurbaşkanı yetkili olup, bütçelerine ödenek aktarılacak veya ödemede bulunulacak kuruluşların görevlendirme şekli ile harcama usul ve esasları Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde sermaye giderleri, transfer giderleri ve diğer amaçlarla kullanılmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği emrine gönderilen ödeneklerin kullanım, amaç, yöntem ve şartları Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında yapılacak protokol ile tespit olunur.

reklam alani
Paylaş