KKTC’nin 34’üncü kuruluş yıldönümü

reklam alani

KKTC’nin 34’üncü kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında  Lefkoşa’da Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Tören saat 09.30’da çelenklerin anıta sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu  ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinin  ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile Türkiye Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar  anıt özel defterini imzaladı.

Törene, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, Türkiye  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Türkiye Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral  Ümit Dündar, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik,  2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,  TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, 28’inci Tümen Komutanı Tuğgeneral Mahmut Altun, 39’uncu Tümen Komutanı Tuğgeneral Erdal Şener, Ana Muhalefet Partisi CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, bazı bakanlar, milletvekilleri, kurum kuruluş dernek temsilcileri katıldı.

AKINCI

Cumhurbaşkanı Akıncı, Anıt Özel Defteri’ne şunları  yazdı:

“Aziz Atatürk; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün 34’üncü yılına ulaştı. Senin ilke ve düşüncelerini hiç bir zorlama olmadan gönülden benimsemiş Kıbrıs Türk Halkı, bu topraklarda kökleşerek güvenli bir gelecek kurma mücadelesini sürdürmektedir. Demokratik, laik sosyal bir hukuk devleti olarak gelişme mücadelemiz devam ederken bir yandan da senin “Yurtta Barış Dünyada Barış” ilken doğrultusunda uğraşlarımızı sürdürmekteyiz. Bu düşüncelerle tüm halkımızla birlikte manevi huzurunda saygı ile eğiliyoruz. Ruhun Şad olsun”.

KASIRGA

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga da TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adına Anıt Özel Defteri’ne şunları kaydetti:

“Aziz Atatürk Kıbrıs Türk Halkı’nın şanlı mücadelesinin en değerli eseri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 34. kuruluş yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Kıbrıslı Türker’in kararlı mücadeleleri sonucunda aziz şehitlerimizin kanları ve canları pahasına kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kalkınmasını, gelişmesini, güçlenmesini sürdürmektedir. Bizlere emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti bugün olduğu gibi gelecekte de Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin yanında olmaya ve onları her alanda desteklemeye devam edecektir. Ruhun Şad olsun”.

DÜNDAR

Orgeneral Ümit Dündar’ın Anıt Özel Defterine kaydettikleri şöyle:

“Aziz Atatürk, asil ecdadımızın mirasının damgasını taşıyan bu topraklarda bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 34. kuruluş yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğu ile huzurundayız. Günümüzden 34 yıl önce uluslararası toplumun gözleri önünde Kıbrıs Türk halkının gözleri önünde Kıbrıs Türk halkı adadaki eşitliğine ve kaderine sahip çıkan en büyük adımı atmıştır. Şanlı tarihimizin her döneminde egemenliği ve bağımsızlığı karakteri haline gelen milletimizin bayraklaşan Kuzey Kıbrıs topraklarında da kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri ve kahraman mücahitlerin birlikte vermiş oldukları mücadele sonucunda bir vatan bir devlet ve bir cumhuriyet kazanmıştır.

Bugün uğruna çok ağır bedeller ödenen bu topraklarda Kıbrıs Türkü barış ve huzur içinde yaşamakta, tüm dünyaya özgür bir millet egemen bir devlet olarak var olduğunu haykırmaktadır.  Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs Türk Halkı’nın güvenliği ve esenliği için uluslararası hukuka bağlı olarak ‘Yurtta sulh, Cihanda Sulh’ ilkeniz ışığında KKTC’nin ve Kıbrıs Türklüğü ’nün barış ve huzur içinde payidar kalması uğruna üstüne düşen görevleri hakkıyla yerine getirmeye devam edecektir. Bağımsızlık aşkı ve vatan sevgisi ile bayraklaşan vatan toprakları uğruna seve seve canını feda eden tüm aziz şehitlerimiziz ve kahraman gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyor manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz Şad olsun”

 

KKTC’nin 34’üncü kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında Lefkoşa’da Şehitler Anıtı’nda tören düzenlendi.

Törene Lefkoşa Kaymakamı İbrahim Basri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, bazı dernek ve kuruluşlardan temsilciler katıldı.

Törende anıta çelenk konuldu, saygı duruşu eşliğinde bayraklar göndere çekildi, İstiklal Marşı okundu ve Anıt Özel Defteri imzalandı.

ANIT ÖZEL DEFTERİNE YAZILANLAR

Lefkoşa Kaymakamı İbrahim Basri Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Şehitlerimiz, Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğü ve onuru için canlarınızı, kanlarınızı seve seve feda ederek şehitlik mertebesine ulaştınız.

Sizlerden aldığımız güçle bugünkü mücadelemiz, sizlerin uğrunda şehit olduğunuz değerlere sahip çıkan Kıbrıs Türk Halkı’nı ileriye götürmek ve geleceğini sağlam temeller üzerine oturtmaktır.

Sizleri şükran ve minnetle anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.

Ruhlarınız şad olsun”

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına Tbp. Albay Hasan Cazımoğlu da deftere şunları kaydetti:

“Aziz şehitlerimiz, bu günleri yaratmak ve yaşatmak uğruna, canlarınızı seve seve veren ve en yüce mertebeye erişen siz şehitlerimizin tekrar huzurundayız.

Vermiş olduğunuz haklı ve onurlu mücadele sonucunda kurulan KKTC’yi ilelebet korumak ve yaşatmak azim ve kararlılığı ile gerektiğinde biz de canımızı seve seve feda edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi minnet ve şükranla anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun”

KTK Alay Komutanı Piyade Albay Hüseyin Özçelik’in yazısı da şöyle:

“Aziz Şehitlerimiz, asırlarca Türk Yurdu olan Yavruvatan Kıbrıs’ta Türk halkının onuru, özgürlüğü ve istiklali uğruna, barış ve düzeni sağlamak maksadıyla, bu uğurda kanlarınızı vatan toprağına akıtarak ve canlarınızı vererek şehitlik mertebesine ulaştınız.

Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinde gösterdiğiniz üstün cesaret, fedakarlık ve kahramanlık ile tarihimizde seçkin ve engin yerlerinizi aldınız.  Siz kahraman aziz şehitlerimizin bıraktığı anılar, bizler için her zaman övünç ve güç kaynağı olacaktır.

Yüce Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mensubu olarak bizler, Kıbrıs türküyle tek yürek olup diğer dünya milletlerine örnek olan onurlu mücadeleleriniz ve sembolleşen kahramanlığınız sonucu kurulan KKTC’yi sonsuza dek korumak ve yaşatmak azim ve kararlılığı ile gerektiğinde canlarımızı seve seve vermeye hazırız.

Aziz şehitlerimiz yattığınız yer nur, mekanınız cennet olsun, sizler her zaman kalbinizdesiniz. Sizleri minnetle ve şükranla anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.

Ruhunuz şad olsun”

reklam alani
Paylaş