Kanser savaşçısı “harnup!”

reklam alani

Harnup, doğal bir antioksidan olması nedeniyle birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi bulunuyor ve metabolizmayı destekliyor. Bu yüzden genellikle kış aylarında tercih edilir.

Harnup veya bilinen diğer adıyla keçiboynuzu, Akdeniz ikliminde yetişen ve özünden, tohumundan, tozundan her türlü şekilde faydalanılan bir bitkidir. Harnubun faydaları ile birlikte harnup pekmezinin faydası da çoktur.

1- Kanser Savaşçısı
Harnup, vücuttaki serbest radikallerin temizlenmesini antioksidan ve polifenol özelliği ile sağlar. Bu ise kanserli hücrelerin oluşumunu engeller. Toksin özelliği ile özellikle rahim ağzı kanserine neden olacak hücreleri engeller.

2- Doğal Astım İlacı
Harnup içinde bulunan antioksidan ile serbest radikaller ile savaşır ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Bu özelliği ile harnup öksürüklerin giderilmesinde etkilidir. Zaten öksürük şurubu yapımından kullanılması bu nedenledir. Astım ve bronşit hastalıklarına karşı harnubun antioksidan özelliği çok faydalıdır. Astım ataklarını sakinleştiren harnup, solunum yolları tıkanıklıklarını da giderir.

3- Akciğerleri Temizler
Yapımı çok kolay olan harnup çayı ile soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi hastalıklardan kısa sürede kurtulmanız mümkün. Bu çay ile akciğerleriniz temizlenecektir. Aşağıdaki verilen tarife göre hazırladığınız çayı, sabah ve akşam olmak üzere bir hafta boyunca içmeniz halinde faydasını göreceksiniz. Fakat önemli olan nokta, bu dönemde eğer içiyorsanız sigaradan uzak durmanız gerekiyor.

Kaynatılan suyun içerisine 7-8 adet harnubu küçük parçalar halinde kırarak atın. Kısık ateşte 5 dakika da kapağı kapalı olarak kaynatın. Sonra ocaktan alın ve 15 dakika kadar dinlendirin ve sudan çıkarın.

4- Kemik Erimesi Önleyici
Harnupta bulunan kalsiyum miktarı, süte oranla 3 kat daha fazladır. Kemikler için önemli olan kalsiyumun bolca bulunması harnubun kemikleri güçlendirmesini ve kemik erimesini önlemede yardımcı olmasını sağlar.

5- Enfeksiyon Önleyici
Zengin vitamin ve mineral içeriği ile harnup, vücudumuza enfeksiyonlara karşı tam bir koruma sağlar. Grip, nezle ve soğuk algınlığı türevi hastalıklara yakalanmamak veya iyileşme sürecini azaltmak için harnup tüketilmesi tavsiye edilir.

6- Diyabet Karşıtı
Harnupta bulunan şeker ve kalori miktarı, çikolataya oranla daha düşüktür. Bu özelliği ile kan şekeri değerlerini düzenleyen harnup, diyabet hastaları için güvenli bir besin olarak kabul edilir.

7- Kalp Damar Dostu
Harnup, kötü kolesterol olarak adlandırılan LSD seviyesini düşürmeye yarar. Aynı zamanda trigliserid miktarını da düşüren harnup, kalp ve damar sağlığı için çok faydalı bir besindir.

 

reklam alani
Paylaş