Hristodulidis ile Dendias bir araya geldi

reklam alani

Güney Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias arasında Atina’da görüştü.

Görüşmede, bölgedeki son gelişmeler, Yunanistan ile Kıbrıs eylemlerinin koordinasyonu ve iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında Siyasi İstişareler ve Teknik İşbirliği için bir İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, bölgedeki zorlukların göğüslenebilmesinin koordinesi ve daha sonuç verici olması amacıyla iki tarafın bir sonraki eylemlerinin tartışıldığını söyledi. Hristodulidis, sürekli değişen zorlu ve uluslararası hukukun sorgulandığı bir bölgede bazı devletlerin temel Uluslararası Hukuku ve diğer ülkelerin egemenlik haklarını çiğneyebileceklerini düşündüklerini ve bu nedenle iki ülkenin ortak girişimlerinde koordinasyonun kritik bir önem taşıdığını vurguladı.

Nikos Dendias ise, iki dışişleri bakanının sadece Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) kısıtlı kalmayan Türkiye’nin yasadışı müdahale eylemlerini ve Irak ile Libya’daki gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.

Kıbrıs’taki gelişmelerle ilgili olarak, Hristodulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hedefinin müzakerelerin Crans Montana’da kesildiği yerden hemen yeniden başlaması olduğunu belirterek, Türkiye’nin bu çabalara yanıt vermesi ve soruna iki bölgeli, iki toplumlu, BM kararlarına dayalı bir federasyon temelinde çözüm bulunması olduğuna işaret etti ve “bizim değerlendirmemiz, Kıbrıs sorunun çözümünün Türk-Yunan ilişkilerinde, bölgesel konularda ama aynı zamanda Türkiye-AB ilişkilerinde katalizör bir etkisi olacağı yönündedir” dedi.

Hristodulidis AB’nin özel kritik bir kavşakta bulunduğunu, Avrupa Birliği’nin bir dizi uluslararası ve bölgesel konularda sergileyeceği tutumunun geleceğinin güvenirliliğini belirleyeceğini vurgulayarak “Yunanistan ve Kıbrıs olarak biz, AB’nin bugünkü zorluklara yanıt verebilmesi için üzerimize düşen rolü üstlenmeye hazırız” diye vurguladı.

Lefkoşa’nın Brüksel’in Türkiye karşısındaki tutumdan ve ortaklara ve doğal kişilere karşı hedefli önlemlerden memnun olup olmadığı ile ilgili Kıbrıs Haber Ajansı’nın sorusuna Hristodulidis, “Avrupa Birliği tarafından Türkiye’ye doğru ve gerekli mesajların gönderilmesi özel bir öneme sahip. Ayrıca, Kıbrıs Cumhuriyeti Ankara’nın Avrupa geleceğini desteklemektedir, buna rağmen Türkiye – AB ilişkilerinin ne denli ilerleyeceği tamamen Türkiye’ye bağlıdır. Gelecek hafta bu konudaki tartışmanın Brüksel’de yapılması bekleniyor” diye yanıt verdi.

Hristodulidis Libya ile ilgili gelişmeler konusunda ateşkesin doğru yönde bir adım  olduğunu belirterek, bugünkü durumdan Türkiye’nin büyük sorumluluğu olduğunu vurguladı ve “AB’nin barış sürecinde daha aktif bir rol oynaması çok önemli” dedi.

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, görüşme sırasında Türkiye’nin yasa dışı müdahalelerinin sadece Kıbrıs MEB’iyle kısıtlı kalmadığını belirterek, Irak ve Libya’daki gelişmelerin de ele alındığını söyledi ve “Türkiye’nin çevredeki denizlerden dışlanmak istendiği yolundaki komplo iddiaları kimseyi ikna etmez” dedi.

Atina ve Lefkoşa’nın inisiyatiflerinin ve bölgedeki diğer ülkelerle işbirliklerinin hiç bir ülkeye karşı olmadığını, uluslararası hukuka ve ülkelerin egemenliklerine saygı gösteren herkesin buna katılmasının teşvik edildiğini belirten Dendias, Türkiye’nin tutumunu verimsiz ve dışlayıcı bir pozisyon olarak nitelendirdi.

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, Türkiye – Libya arasındaki memorandumları geçersiz ve temelsiz olarak niteleyerek bunun “Libya ve bölge için istikrarsızlık yarattığını” söyledi.

Yunanlı Bakan Kıbrıs’la ilgili olarak Yunanistan’ın BM kararları temelinde Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için her yoldan katkıda bulunmaya hazır olduğunu vurguladı.

Son olarak, İran’a karşı Amerikan operasyonlarında Yunanistan’daki ABD üslerinin kullanılmasının düşmanca bir girişim olarak kale alınacağı yolundaki İran’ın Atina büyükelçisinin uyarısıyla ilgili KHA’nın sorusuna Dendias, bu konuda İranlı meslektaşı Javad Zarif ile yarın bir telefon görüşmesi yapacağı yanıtını verdi.

reklam alani
Paylaş