Guterres önce Akıncı ve Anastasiadis’i dinleyecek

reklam alani

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in iyi niyet misyonu raporunda, Crans Montana’daki sürecin çöküşünde tarafların hiçbirine sorumluluk yüklemeyeceği ancak raporunu Güvenlik Konseyi’ne vermeden önce Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşmeyi bekleyeceği haber verildi.

Fileleftheros “Sorumlusu Olmayan Çöküş… Antonio Guterres Müzakerelerin Kopması Konusunda  Suçlu Göstermeyecek… Raporunu Sunmadan Önce Anastasiadis ve Akıncı’yı Dinlemek İstiyor”  başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

New York çıkışlı habere göre, BM merkezinden bir diplomatik kaynak, Genel Sekreter’in raporunun ne zaman hazır olacağına dair henüz hiçbir işaret olmadığına dikkat çekti.

Kaynak, Guterres’in tarafların gerçek niyetlerini tartmak ve raporu aracılığıyla vereceği ana mesajın ne olacağına karar vermek için Akıncı, Anastasiadis ve üç garantör ülke Dışişleri bakanları ile 72’nci BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde görüşmeyi bekleyeceğini değerlendirdi.

Genel Sekreter’in eski Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin raporu teslim etmiş olabileceğine ve Guterres’in, Eide’nin yazdıklarına ek yapabileceğine dikkat çekildi.

BM Genel Sekreterliği’nden bir yetkilinin müdahil taraflara, raporda olguların objektif anlatılacağı, müzakere prosedürünün tamamında ve özellikle Crans Montana’daki beşli konferansta tarafların yazılı sunduğu tezlerin detaylı kaydedileceği ve Genel Sekreter’in sorumluluk yükleme niyetinde olmadığı teyidinde bulunduğu kaydedildi.

TEZLER HER YANA ÇEKİLEBİLEN ÇERÇEVEDE OLURSA RİSK ALMAYACAK

Guterres’in, sonbaharda yeni bir müzakere çabası başlamasını ¬ancak bütün taraflardan niyetleriyle ilgili net teyitler alır ise tetikleyeceğine işaret edilen habere göre, tarafların tezleri Crans Montana’da ortaya konulan Guterres Çerçevesi’nde değil ‘her yana çekilebilen’ bir çerçevede olursa  Kıbrıs sorununda yeni bir risk alması beklenmiyor.

Rapor Güvenlik Konseyi’ne sunulduktan sonra kararın benimsenmesi beklenmiyor ancak Güvenlik Konseyi başkanı tarafından yazılı bir uzlaşı beyanı-açıklaması olması kuvvetle muhtemel görülüyor.

ANASTASİADİS’İN NEW YORK PROGRAMI

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in New York’a önümüzdeki pazartesi günü gitmesi ve ayın 23’üne kadar kalması bekleniyor.

Anastasiadis, Genel Sekreter Guterres dışında Güvenlik Konseyi Daimi üyesi 5 ülkenin daimi temsilcisi ile geleneksel yemekli toplantıya katılacak, Mısırlı dengi, diğer yabancı liderler ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la görüşecek. Şu ana kadar herhangi bir Amerikalı yetkili ile görüşmesinin ise kesinleşmediğine işaret edildi.

Rum tarafından bir kaynak Anastasiadis’in, BM Genel Kurulu kürsüsünde yapacağı konuşmada Türkiye’nin garantileri ve tek yanlı müdahale hakkını kaldırmayı kabul etmemesini öne çıkararak Crans Montana’daki  “gerçek  olguları” anlatacağını söyledi.

Anastasiadis New York’ta ayrıca “Helen-Amerikan Örgütleri Federasyonu”nun 21 Eylül’deki geleneksel etkinliğine katılacak. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias “Kıbrıs Helenzim’ine vatansever desteği” nedeniyle bu etkinliğin onur konuğu olacak.

Haravgi haberi “Guterres Akıncı ve Anastasiadis İle Görüşecek… Önce Dinlemesi Kıbrıs Raporunu Sonra Sunması Bekleniyor” başlığıyla aktardı.
Gazete BM Sekreterliği’nden, adını vermediği bir yetkilinin kısa süre önce Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile görüştüğünü ve raporda olguların objektif aktarılacağı teyidini de bu görüşmede verdiğini kaydetti.

reklam alani
Paylaş