Erdoğan’ı kalabalık bir grup karşıladı.

reklam alani

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak  saat 19:00’da Ercan Havalimanı’na geldi.

Bakü’deki temaslarının ardından KKTC’ye gelen Erdoğan ve heyetini taşıyan özel uçak TUR, saat 19.00’de Ercan Havalimanı’na indi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kalabalık bir protokol heyeti karşıladı.

Erdoğan protokoldekilerle selamlaşarak alandan ayrıldı.

Erdoğan, havaalanı önünde bekleyen binlerce kişiye aracından inerek selam verdi ve kısa bir konuşma yaptı.

 

Erdoğan Türkiye’de göreve gelen devlet adamlarının ilk ziyareti kapsamında bugün Azerbaycan’a ardından KKTC’ye ziyaret gerçekleştirdi.

Erdoğan’ı Ercan’da Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, KTBK Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, GKK Komutanı Tuğgenaral Tevfik Algan, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, bazı milletvekilleri, belediye başkanları, bürokratlar, sivil toplum örgütlerinden, kurum ve kuruluşlardan temsilciler karşıladı.

Erdoğan, uçaktan inişinin ardından kendisini karşılayanlarla tek tek el sıkıştı ve sohbet etti.

OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK… YAKLAŞIK BİN KİŞİ KARŞILADI

Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı Ercan’da üst düzey yetkililerin yanı sıra Erdoğan’ı karşılamaya yaklaşık bin vatandaş geldi. Erdoğan’ı karşılamak için gelenlere havaalanının park yerinde özel bir bölge ayrıldı. TC, KKTC, Pakistan, AK Parti bayrakları taşıyan kalabalık, buraya polis kontrolünden geçirilerek alındı. Ercan’ın dışında duran bazı araçlara da Erdoğan’ın posterleri de asıldı.

ARACINDAN İNEREK HALKI SELAMLADI

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Meclis Başkanı Uluçay Ercan VIP salonu önünden Lefkoşa’ya gelmek üzere aynı protokol aracına bindi ancak Ercan Havalimanı otoparkı ve çıkış kapısı civarında toplanan kalabalıkla karşılaştı. Erdoğan araçta inerek halkı selamladı.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda dün yemin ederek göreve başlamıştı. Yemin törenine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da katılmıştı.

Erdoğan’ın Lefkoşa’daki ilk durağı Atatürk Anıtı oldu. Anıt defterini imzalayan Erdoğan’ı kalabalık bir halk karşıladı.

ERDOĞAN, ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK KOYDU, ANIT ÖZEL DEFTERİ’Nİ İMZALADI

“KIBRIS TÜRK HALKI MUASIR MEDENİYET SEVİYESİNE ULAŞMA YOLUNDA TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ İLE GELECEĞE ÜMİTLE VE GÜVENLE BAKMAKTADIR”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Türk Milleti’nin ayrılmaz bir parçasını teşkil eden Kıbrıs Türk halkının muasır medeniyet seviyesine ulaşma yolunda daima yanında olan Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle süratle yürüdüğünü ve geleceğe ümit ve güvenle baktığını vurguladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ercan Havalimanı’ndan ayrılışının ardından Lefkoşa’da ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu ve Anıt Özel Defteri’ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıt Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk,

Türk Milleti’nin ayrılmaz bir parçasını teşkil eden Kıbrıs Türk halkı işaret etmiş olduğun muasır medeniyet seviyesine ulaşma yolunda daima yanında olan Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile süratle yürümekte, geleceğe ümit ve güvenle bakmaktadır.

Türkiye Kıbrıs Türkü’nün refah seviyesinin yükselmesi hukukunun ve eşitliğinin korunması yönündeki çabalarını sürdürmekte kararlıdır.

Kahraman Kıbrıs Türk Halkı’nın yıllardır verdiği mücadele sonucunda aziz şehitlerimizin canları ve kanları pahasına kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kalkınmasını sürdürmeye devam edecektir.

Kıbrıs Türkü’nün haklı davası için verilen çetin mücadeleyle kazanılan bu özgürlüğün ilelebet devam ettirileceğine olan inancımızı teyit ediyor, aziz hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz.
Ruhun şad olsun.”

Erdoğan için Cumhurbaşkanlığı’nda resmi karşılama töreni de düzenlendi.

Akıncı ile Erdoğan baş başa bir görüşme gerçekleştirdi.

Çalışma yemeğinin ardından Mustafa Akıncı ile Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığında ortak basın toplantısı düzenledi

 

reklam alani
Paylaş