3’lü zirvede liderlerin düşünceli bakışları

reklam alani

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades İsrail’in Beerşeba kentinde yapılan üçlü zirvede bir araya geldi.

Zirvenin gündeminde Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta yaşanan gelişmelerle İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasında turizm, enerji, siber güvenlik ve inovasyon alanlarında işbirliği olanakları yer alıyor. İsrail başbakanlık ofisi, İsrail’den Avrupa’ya uzanacak doğalgaz hattı konusu oldu.

Üç ülke heyetleri arasında daha sonra genişletilmiş görüşmeler yapılacak.

Yunanistan basınında yer alan bazı haberlerde ABD’nin zirvede Dışişleri Bakan Yardımcısı ya da İsrail’deki ABD Büyükelçisiyle temsil edileceği bunun Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Türkiye’yi ilgilendiren konular açısından da önemli olduğu belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’deki Amerikan askerlerinin geri çekileceğini açıkladı. Trump’ın bu kararı, bölgedeki dengeleri değişitirdi.

İSRAİL’İN PLANLARI

Terör örgütü YPG’ye proje bir devlet kurdurup, bölgede hakimiyet sağlamak isteyen İsrail’in, planları suya düştü.

İsrail, YPG’li teröristlerin oluşturacağı koridoru kullanarak, Akdeniz’e rahat bir şekilde açılmayı planlıyordu.

Trump’ın aldığı bu kararla, İsrail’in Akdeniz’e açılma planları hayal olurken, güvenlik endişeleri de arttı. İran’ın Suriye’deki varlığından rahatsız olan İsrail, Amerika’nın bölgeden ayrılmasıyla birlikte, güvenlik konusunda da endişeye kapıldı.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun gerginliği, İsrail’deki 3’lü zirvede yüzüne yansıdı.

YUNANİSTAN’IN İHA KORKUSU

Fotoğrafta, Türkiye’nin Ege’de İHA’ları kullanması nedeniyle, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın da düşünceli olduğu görülüyor.

AKDENİZ’İN KAYBEDENİ RUMLAR

Akdeniz’de, Türkiye’yi devre dışı bırakmaya çalışan Rum Lider’in, oldukça düşünceli olduğu objektiflere yansıdı.

reklam alani
Paylaş