33 yıl sonra Çernobil’de ilginç keşif

Sovyetler Birliği döneminde tarihin en büyük nükleer facialarından biri olarak tarihe geçen Çernobil faciasından 33 sene sonra facianın yaşandığı kasabada yaşam izlerine rastlandı.

reklam alani

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de facianın yaşandığı 26 Nisan 1986 tarihinde Sovyetler Birliği topraklarında yaşanan tarihin en büyük nükleer santral felaketi olarak tarihe geçen ve tüm Karadeniz’de canlılar üzerinde olumsuz etki bırakan Çernobil faciasından 33 yıl sonra bilim adamı James Beazley önemli bir çalışmaya imza attı.

 

Facianın yaşandığı Çernobil kasabasında yaşama dair izler arayan Beazley, kasabaya kamera ve hareket sensörleri kurdu. Ekibiyle birlikte kurduğu kamera ve sensörler ile kayıtlar alan Beazley, ilginç bulgular saptadı.

 

Şuan bile girilmesi yasak olan kasabaya kurulan kameralar tarafından kasabada kurt, rakun, su samuru, kartal ve balık leşleri yiyen kuzgun gibi canlı türlerine rastlanıldı. Bu canlıların kasabanın kıyı kesimlerinde bol sulak ve ormanlık alanlarda yaşadığı tespit edildi. Facianın yaşandığı zamandan sonra bölgede hiçbir canlının yaşamadığı düşünülürken, Beazley tarafından ilk kez yapılan araştırmada somut olarak canlılara rastlanılmış oldu.

Bilim adamı Beazley, Çernobil’de yaşayan canlıları tespit etti

 

HAYALET KASABA ÇERNOBİL’DEN FALLOUT 4’Ü ARATMAYAN KARELER

HAYALET KASABA ÇERNOBİL'DEN FALLOUT 4'Ü ARATMAYAN KARELER

26 Nisan 1986 tarihinde yaşanan Çernobil nükleer faciasından sonra bölge kaderine terk edildi. Felaketin ardından 120 binin üzerinde insan Avrupa’nın çeşitli yerlerine göç etti.

 

4 Şubat 1970 yılında Sovyetler Birliği tarafından o zamanlar SSCB toprağı olan Ukrayna’da inşa edilen nükleer santraldeki kaza nedeniyle adeta hayalet kasabaya dönen Çernobil’in son hali Belaruslu fotoğrafçı Vladimir Migutin tarafından fotoğraflandı.

 

Bölgeyi ziyaret eden Belaruslu fotoğrafçı, Çernobil’den popüler bilgisayar oyunu Fallout 4’ü aratmayacak kareler ile döndü.

 

2077 yılında yaşanan bir nükleer savaştan sonra yaşananları konu alan Fallout 4’ü akıllara getiren kareler, sosyal medyanın radarına girdikten sonra önce ülke basınında daha sonra ise uluslararası basında kendisine yer buldu.

 

26 Nisan 1986’da Çernobil santralinde meydana gelen patlamada, Hiroşima’ya atılan atom bombasından 400 kat fazla radyasyon atmosfere yayılmıştı.

 

Reaktörden çıkan radyoaktif maddeler rüzgar ve yağmur birlikte İskandinav ülkelerinden Türkiye’ye kadar geniş bir coğrafyaya taşınmıştı.

 

Kaza, 20. yüzyılın en büyük nükleer felaketi olarak kayıtlara girdi.

 

Felaket sonrası ilk 3 ayda 30 kişi yaşamını yitirirmiş, 135 bin kişi tahliye edilmiş, sonraki dönemlerdeyse binlerce kişi kansere yakalanmıştı.

 

Geçtiğimiz yıl benzer bir proje için Çernobil’e giden Polonyalı fotoğraçı Adam Bojanowski’nin objektifine ise bu kareler yansımıştı

 

İşte Çernobil’deki kullanılmayan binaları yanında getirdiği güç kaynakları ile ışığa kavuşturan Bojanowski’nin ilgi çeken o kareleri…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

reklam alani
Paylaş