“KIBRIS’IN AHİ BABASI” İLAN EDİLDİ

  29
  reklam alani

  Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye ile enerji alanında imzalanan anlaşmanın; ülkedeki enerji çeşitliliğinin artması yanında KKTC’nin enerji satabilecek bir hale gelmesi bakımından da önemli olduğunu söyledi.

  Atun, Rum tarafından gelecek istek halinde, Türkiye’den gelen elektrik ve suyu birlikte paylaşabileceklerini belirterek, “Biz kendilerine dostluk elimizi her zaman uzatıyoruz. Yeter ki onlar bu uzattığımız barış elini tutmak istesinler. Biz her türlü işbirliğine varız” dedi.

  Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, katıldığı Mersin Esnaf Odaları Birlik Başkanları (ESOB) toplantısında; esnaf ve sanatkarlara destek alanında “Kıbrıs’ın Ahi Babası” ilan edildi.

  Girne’de yer alan toplantıda, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Atun’a “ahi beratı” armağan etti.

  Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, bakan Sunat Atun, Girne’de gerçekleştirilen Mersin Başkanlar Kurulu toplantısına katılarak konuşma yaptı.

  Toplantıya, Mersin Esnaf Odaları Birlik Başkanları, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Başkanı Mahmut Kanber, KKTC Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliği Başkanı Kemal Altuncuoğlu ile esnaflar katıldı.

  Acapulco Otel’de yer alan toplantıda konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, esnafların ve esnaf örgütlerinin daha güçlü bir yapıya kavuşması için ekonomik akla dayalı bir yol izlediklerini söyledi.

  Atun, bu yapının daha da güçlenmesinin, Türkiye ile kurdukları sıkı işbirliklerinin daha da geliştirilmesine bağlı olduğunu kaydetti.

  Bakanlık görevine geldikten sonra bu konularda önemli adımlar ve anlaşmalar imzaladıklarını anlatan bakan Atun, Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve daha sonra bu göreve gelen Nihat Zeybekçi ile çok önemli anlaşmalara imza attıklarını, sadece bu süre içinde Anavatan Türkiye’nin Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile 5 ayda 3 ayrı anlaşmaya imza koyduklarını işaret etti.

  Atun, bu anlaşmalar ile esnafın ve üreticinin önünü açtıklarını ve açmaya da devam edeceklerini kaydetti.

  Türkiye ile birlikte önümüzdeki 50 yılın perspektifini geliştirmek için su ve enerji politikaları oluşturulduğunu anlatan bakan Atun, Türkiye’den gelen suyun bugün ülkenin dört bir köşesine ulaştığını, bu proje ile önlerindeki 50 yılın su ihtiyacını karşılayacaklarını vurguladı.

  Sadece KKTC’nin değil gerektiği taktirde Rum tarafına da bu suyu satabileceklerini ifade eden Atun, “Bu bir vizyon işi. Bu anlaşmanın devamında Türkiye ile Elektrikte enterkonnekte ve enerji işbirliği anlaşmasına da imza koyduk. Hem Türkiye’den gerektiğinde elektrik alabileceğiz hem de önümüzdeki dönemde bölgemizdeki enerji kaynaklarından birlikte faydalanabilmek için çalışmalar yapacağız” dedi.

  Atun, Türkiye Cumhuriyeti’nin son yıllarda enerji konusunda çok önemli adımlar attığına dikkat çekerek, Türkiye’nin bölgede enerji üssü olma yolunda hızla ilerlediğini kaydetti.

  Atun, gerek doğudan gerek güneyden gerekse kuzeyden tüm enerji yollarının Türkiye’ye çıktığını belirterek, “Buradan da çıkacak enerji bir gün Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşacak. İşte biz bu öngörü ile geçtiğimiz haftalarda Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile bir anlaşma imzaladık. Bu anlaşma sadece bugünü değil bundan sonraki yıllar acısından da son derece önemlidir “diye konuştu.

  Türkiye ile elektrikte enterkonnekte olmanın önemine de değinen Atun, bu anlaşma ile sadece enerji çeşitliliği değil aynı zamanda enerji satabilecek bir hale geleceklerini söyledi. Atun, geçmişte Rum tarafına elektrik verdiklerini ve yine istenmesi halinde verebileceklerini, hatta Türkiye’den gelen elektrik ve suyu birlikte paylaşabileceklerini kaydetti.

  Bu çağrıyı sürekli yaptıklarını belirten Atun, “Biz kendilerine dostluk elimizi her zaman uzatıyoruz. Yeter ki onlar bu uzattığımız barış elini tutmak istesinler. Biz her türlü işbirliğine varız” dedi.

  Kıbrıs konusunda da değinen bakan Atun, Kıbrıs’tan Türk askerinin gitmesini istemediklerini belirterek, “Yıllarca hasretle beklediğimiz Mehmetçiğin bu adadan gönderilmesine kimse razı olmaz” dedi.

  Paylaş