Vatandaşlığı iptal edilenler, yeniden başvurularını belgeleriyle yapsın..

reklam alani

Erhürman, “Bu insanlar istisnai vatandaş statüsünden vatandaş olmalıydı. Gerekçeleri olmalıydı. Ama bu gerekçeler yoktur. Zorunluluk hükmünden vatandaş olundu. Böyle durumdaki vatandaşlarımız belgeleri ile ile birlikte yeniden başvurularını yapsınlar. Hata yapılması çok insanidir.

Başbakan Tufan Erhürman dün katılıdğı  TV programında vatandaşlıklarla ilgili açıklama yaptı..

Erhürman, “Bakanlar Kurulu vatandaşlık iptal edemez” söylemlerine yönelik “Eğer hukuka aykırıysa geri alınabilir.

Vatandaşlıkları Bakanlar Kurulu veriyorsa geri alan merci de orası olur” dedi.

Erhüman “bu vatandaşlıklar verilirken defalarca kürsüden bu hükmü kullanarak istisnai vatandaşlık verilecekse bunun gerekçesini yazmak durumundasınız dedik. Biz o dönemde bu durumda parti olarak dava açmıştık.

Halkın Partisi de dava açmıştı. Hangi gerekçe ile yapıldığını ortaya koyun yoksa hukuka aykırılık olduğu için iptal edeceğiz dedik. Biraz gecikmeli de olsa oldu. İçişleri Bakanımız olağanüstü çalıştı. Çünkü bürokrat eksikliği vardı. Elimizdeki dosyalarda kayıt bile bulamadık. Gerekçeler yoktu. Bazılarının bilgisayar kaydı bile yoktu. 10 – 15 yıldır bu ülkede vatandaş olmayı bekleyen insanlar var. Bunları nasıl gözardı ederiz? İşte böyle bir çalışma yapıldı. 175 rakamı bu şekilde bulundu” dedi.

“KATKISI OLAN İNSANLAR BELGELERİ İLE YENİDEN BAŞVURSUN”

Vatandaşlık konusunda özensiz ve hukuksuzluk ile birlikte bazı vatandaşların burada yatırım yaptığı, fabrikalar açtığı tespit edilse de kaydının bulunmadığını söyleyen Erhürman, “Bu insanlar istisnai vatandaş statüsünden vatandaş olmalıydı. Gerekçeleri olmalıydı. Ama bu gerekçeler yoktur. Zorunluluk hükmünden vatandaş olundu. Böyle durumdaki vatandaşlarımız belgeleri ile ile birlikte yeniden başvurularını yapsınlar. Hata yapılması çok insanidir. Çok az bürokrat ile devlet ciddiyetine yakışmayacak şekilde yapılan vatandaşlıklar incelendi” dedi.

reklam alani
Paylaş