Uyuşturucu hapları getiren de satan da tutuklandı

reklam alani

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne bağlı polis ekiplerinin Cuma gecesi Girne’de uyuşturucu operasyonunda binlerce hap ile suçüstü yakalanan Suat Kalay aleyhindeki soruşturmayı derinleştirdi. Kalay aleyhinde alınan 3 günlük tutukluluk süresinde Kalay’ın itirafı ile uyuşturucu hapları temin eden Murat Aykol ve hapların bir kısmını satan Ertuğrul Bay’da tutuklandı. Zanlı Suat Kalay, operasyonun yapıldığı gece 2 adet uyuşturucu hapı da attığı yeri polise gösterdi. Polis, uyuşturucu olayı ile ilgili 1 kişini daha arıyor.

Zanlılar dün ek tutukluluk talebiyle Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Ahmet Bayram mahkemede verdiği ifade de zanlılar Suat Kalay, Murat Aykol ve Ertuğrul Bay’ın uyuşturucu hap ithal, tasarruf ve verme suçlarından tutuklandıklarını anlattı. Bayram, Kalay’ın inşaattaki iki ayrı zulasında toplam 98 uyuşturucu hap ele geçirdiklerini, yine Kalay’ın itirafı ile İngiliz mezarlığında da zulası olduğunu söylemesi ile arama yaptıklarını kaydetti. Polis, mezarlıkta 22 ayrı şeffaf naylonda toplam 2 bin 218 adet tam, 10 adet kırık mavi renk uyuşturucu hap ele geçirdiklerini kaydederek, Kalay’ın evinde yapılan aramada ise Glock marka tabanca ve bir adet şarjör içerisinde toplam 14 adet 9 mm canlı mermi bulunduğunu söyledi. Bayram, ayrıca Kalay’ın evinde, yine yatak odası içerisinde bir adet boş 9 mm çapında kovan, elbise dolabı içerisinde 1 adet mavi renk uyuşturucu madde içerdiğine inanılan hap bularak emare aldığını hatırlattı.

Soruşturmayı yürüten polis memuru Ahmet Bayram, Kalay aleyhinde alınan 3 günlük tutukluluk süresinde, Kalay’ın gönüllü ifade vererek söz konusu hapları 2017 yılı Ocak ayında zanlı Murat Aykol ile görüşerek 10 bin Sterlin karşılığında almak için anlaştıkları yönünde ifade verdiğini söyledi. Bayram, Kalay’ın söz konusu hapları Aykol’dan Mayıs ayında 10 bin adet olarak aldığını ancak kandırıldığını iddia ederek teslim aldığı hapların miktarının 4 bin 500 adet ve 80 adet kırık olduğu yönünde ifade verdiğini kaydetti.

Kalay’ın itirafı üzerine Murat Aykol’un da tespit edilerek mahkeme emri ile tutuklandığını belirtti. Bayram, Kalay’dan yapılan sorgulamada hapların bir kısmını satması için Ertuğrul Bay’a verdiğini itiraf etmesi üzerine Bay’ı tutukladıklarını kaydetti.

Polis, Bay’dan yapılan sorgulamada Kalay’dan satmak için 560 adet MDMA uyuşturucu hap aldığını itiraf ettiğini belirtti. Uyuşturucu haplarla ilgili aranan 1 kişinin daha olduğunu kaydeden Bayram, soruşturmanın selameti için zanlıların 3’er gün tutuklu kalmalarını talep etti.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlılar aleyhindeki soruşturmanın devam ettiğini belirterek 3’er gün daha tutuklu kalmalarına karar verdi.

 

reklam alani
Paylaş