Türkiye ile kısa süre içerisinde görüşme süreci başlayacak.

reklam alani

Erhürman, Oktay’ın KKTC’den ayrılmasından hemen ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin ve KKTC’nin mali protokolle ilgili teknik heyetlerinin kısa süre içerisinde bir araya geleceklerini öğrendiğini bildirdi.

Başbakan Tufan Erhürman, BRT’de canlı olarak yayınlanan “Birinci Boyut” isimli programa katılarak soruları yanıtladı.

Başbakanlıktan verilen bilgiye göre, Başbakan Erhürman, programda “Kamu Reformu”, “Ekonomik ve Mali İş Birliği Protokolü”, “Suç oranları”, “Londra temasları” ve ülke gündeminde yer alan sorulara yanıt verdi.

 

EKONOMİK VE MALİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Eski Başbakan İrsen Küçük’ün cenaze töreni için ülkede bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la Ekonomik ve Mali İş Birliği Protokolü ile ilgili görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine Erhürman, merhum İrsen Küçük’ü ve cinayete kurban giden Gökhan Naim’i andı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın programının oldukça sınırlı olduğunu ve cenaze töreninin hemen ardından KKTC’den ayrıldığını anımsatan Erhürman, Oktay’ın KKTC’den ayrılmasından hemen ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin ve KKTC’nin mali protokolle ilgili teknik heyetlerinin kısa süre içerisinde bir araya geleceklerini öğrendiğini bildirdi.

Türkiye’de 31 Mart seçimleri nedeniyle siyasilerin seçim çalışmalarında olduğunu anımsatan Başbakan Erhürman, sürecin bu nedenle geciktiğine vurgu yaptı.

“TÜRKİYE VEYA KKTC’DE KISA SÜRE İÇERİSİNDE BİR GÖRÜŞME SÜRECİ BAŞLAYACAK”

Erhürman konuyla ilgili açıklamasına şu şekilde devam etti:
“Bizim KKTC’de yaptığımız çalışma teknik bir çalışmaydı. O teknik çalışmayı heyetimiz Türkiye’ye götürdü. Ama siyasi irade şu anda belediye seçimleri dolayısıyla sahadadır. Bu beklenen bir durumdu. Heyetler arasında Türkiye veya KKTC’de kısa süre içerisinde bir görüşme süreci başlayacak.”

 

Paylaş