Türkiye Akdeniz’de ilk derin deniz sondaj çalışmalarına başladı

reklam alani

Türkiye’nin milli sondaj gemisi Fatih, Akdeniz’de ilk derin deniz sondaj çalışmalarına başladı.

Barbaros Hayreddin Paşa gemisiyle sismik araştırmaların yapılmasının ardından gerçekleştirilen analizlerden sonra, sondaj gemisi Fatih, çalışmalarına Alanya-1 kuyusu ile başladı.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dün geminin denize açılmasından önce Antalya’da düzenlenen törende yaptığı açıklamada, Türkiye tarihinde bir ilk yaşandığını belirterek, uzun zamandır üzerinde emek harcanan enerjide yerlileşme hamlesinin en büyük adımının atıldığını söylemişti.

Türkiye’nin enerjide arz güvenliği artacak

Bakan Dönmez, bu adımın Türkiye’nin enerjide arz güvenliğini artıracağına dikkat çekmişti.

Fatih gemisi, 6. nesil üst düzey teknolojiye sahip ve aktif konumlandırma sistemi sayesinde 6 metre yükseklikteki dalga boyunda bile sabit kalarak operasyonlarını sürdürebiliyor.

Fatih gemisine deniz kuvvetleri eşlik ediyor

Gemi, ‘upgrade’ edilme sürecinde, sondaj ekipmanları, kuyu kontrol sistemleri, dinamik pozisyonlama sistemleri, gemi iticileri ve gemi jeneratörlerine varıncaya kadar gerekli tüm teknik aksamı yenilendi. Bu çalışmaların ardından Fatih, kendi sınıfındaki 16 gemi arasından sıyrılarak böylesine yüksek teknolojiye sahip dünyanın ilk 5 gemisi arasına girdi.

İlk sondaj yaklaşık 150 gün sürecek. Türkiye’nin hedefi bu sondaj gemisiyle yılda ortalama 2 sondaj kuyusu açmak. Fatih gemisine deniz kuvvetleri ve sahil güvenliği eşlik ediyor.

reklam alani
Paylaş