Suudi Arabistan’da benzin fiyatı, bir günde iki kattan fazla arttı.

reklam alani

Suudi Arabistan’da benzin ve KDV krizi yaşanıyor. Litre bazındaki fiyatta KDV ile artış uygulanılması yürürlüğe girdi. Bu durum halkı mağdur ederken benzincileri de hinliğe itti.

Ülke genelinde 68 benzin istasyonu stokçuluk ve usulsüzlük yatığı gerekçesiyle mühürlendi.

Reuters’ta yer alan Suudi Arabistan Haber Ajansı açıklamasına göre, fiyatların yükseltilmesindeki sebep daha verimli enerji kullanımını sağlamak ve ülkenin geçtiğimiz aylarda açıkladığı dev reform paketi için kaynak sağlamak.

Ülkede daha önce 0.75 riyalden satılan 91 oktan benzinin litresi yüzde 82 artışla 1.37 riyale çıkarken (1.38 TL), 95 oktan benzinin litresi de yüzde 126 artışla 0.90 riyalden 2.04 riyale (2.06 TL) çıktı.

Dizel fiyatları ise değiştirilmedi.

Suudi Arabistan krallığı, hükümetin sunduğu hizmetlerin düzeyini ve kalitesini artırmayı ve müreffeh bir gelecek ve sürdürülebilir bir kalkınma hedefleyen geniş kapsamlı bir reform paketi açıklamıştı.

KDV UYGULAMASI DA BAŞLADI

Öte yandan ülkede dün itibariyle Katma Değer Vergisi (KDV) uygulaması da başladı. Sağlık, eğitim, bankacılık işlemleri, emlak, ulaşım, akaryakıt, elektrik, su, iletişim ve sigorta işlemleri gibi pek çok alanda yüzde 5 KDV uygulanacak.

Yaklaşık bir yıldır hazırlıkların sürdüğü ülkede, 90 bin işletmenin vergilendirme konusunda altyapı çalışmalarını tamamladığı belirtildi.

Suudi Arabistan'da benzine zam, istasyonları mühürletti

BENZİNCİLERE SIKI DENETİM

Zamlı fiyatların yürürlüğe girmesinin akabinde Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanlığı’na bağlı ekipler ülke genelindeki bin 597 benzin istasyonuna denetleme gerçekleştirdi.

Fiyatlarda bir usulsüzlük olup olmadığını inceleme altına alan ekipler, istasyonları mercek altına aldı.

68 İSTASYON MÜHÜRLENDİ

Bakanlık ekiplerinin yaptığı incelemelerde 68 istasyonun kusurlu olduğu, mevcut fiyatlarda benzin satmayı reddettiği ve bazılarının ise benzin depolayarak usulsüzlük ile satış gerçekleştirdiği tespit edildi.

Benzin depolayarak stok yapma ve usulsüz fiyatlandırma nedeniyle 68 istasyon için yaptırım kararı alan bakanlık, benzin istasyonlarının pompalarına mühür vurdu.

BAKANLIĞIN ELİ BENZİNLİKLERDE

Bakanlık yetkilileri ihlal gerçekleştiren ve usulsüzlük yapan herkesin bundan sonra daha sıkı takip altına alınacağı ve cezalandırılacağını belirtti.

Bu arada Suudi Arabistan’ın devlet destekli petrol devi şirketi Aramco da konuya ilişkin açıklama yaptı. Benzin tedariki konusunda bir sıkıntı yaşatmayacaklarını belirten şirket, piyasaya daha çok petrol sürüleceğini ve usulsüzlüklerin takibinin de kendilerince de sağlanacağını belirtti.

reklam alani
Paylaş