Sudan’da ordu yönetime el koydu, OHAL ilan edildi

reklam alani

Sudan’da Savunma Bakanı, önce istifa ettiği açıklanan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in tutuklandığını ve Askeri Konsey’in yönetime el koyduğunu açıkladı. Bakan, ayrıca yönetimde iki yıl kalacağını duyurduğu Konsey’in anayasa çalışmalarını askıya alarak Başbakanlık, Meclis ve eyalet yönetimlerini de feshettiğini ilan etti.

Savunma Bakanı, Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in tutuklandığı ve güvenli bir yerde tutulduğu bilgisini paylaştı.

Sabah saatlerinde Sudan Devlet Ömer El Beşir’in istifa ettiği ve geçiş konseyinin kurulması için görüşmelerin sürdüğü açıklanmıştı. El Hadath televizyonuna konuşan yerel yönetimlerden sorumlu bakan, Devlet Başkanı El Beşir’in görevini bıraktığını ve geçiş sürecini yöntecek bir konseyin kurulmasını için istişarelerin devam ettiğini söylemişti. Yerel medya, Ümmet Partisi lideri Sadık El Mehdi’nin oğluna dayandırdığı haberlerde Ömer el Beşir’in ev hapsinde olduğunu duyurmuştu.

Resmi haber ajansı SUNA da ülkedeki tüm siyasi tutukluların serbest bırakıldığını duyurdu.

“Sadece sivil geçiş hükümetini kabul ederiz”

İçinde bir çok muhalif grubu barındıran Sudan Meslek Odaları Birliği sadece sivil geçiş hükümetini kabul edeceğini açıkladı. Birliğin üst düzey yetkililerinden Ömer Salih Sanner grubun ordudan resmi bir açıklama beklediğini belirterek iktidar değişimi için orduyla müzakereye hazır olduklarını bildirdi. Sanner “Sadece, Özgürlük ve Değişim Deklerasyonu güçlerinden oluşacak sivil bir geçiş hükümetini kabul edeceğiz.” dedi.

Paylaş