Paşaköy Köy Kalkınma Kooperatifi’nde yeni bir yolsuzluk iddiası.

reklam alani

Paşaköy Belediye Başkanlığına adaylığını koyan söz konusu şahsa bir kağıda imza karşılığı kooperatiften 75 bin TL para verildiğini ileri süren Yeni Bakış Gazetesi , “2-3 Haziran tarihlerinde usule aykırı şekilde bir belediye başkan adayına müracaatta bulunmamasına ve paranın verilmesine onay çıkmamasına rağmen bir kağıda imza karşılığı bu para anında verildi” yazdı.

 

Paşaköy Kalkınma Köy Kooperatifindeki usulsüzlüklere kadın bir mukayyit müfettişin de destek çıktığını ve üstünün kapanmasına ön ayak olduğunu  iddia edildi.

Yeni Bakış’ın yayınladı haberde gazeteye konuşan bir kişi, Paşaköy Köy Kalkınma Kooperatifi’nde yaşandığı iddia edilen usulsüzlükler köy halkını huzursuz ediyor. Önceki yönetim döneminde devredilen yaklaşık 2 milyon TL’lik paranın hasıraltı edildiğini , maaşlarının da kooperatif tarafından eksik ödendiğini iddia etti.

 

Paşaköy Belediyesi başkan adayına kıyak mı?

Yeni Bakış Gazetesi ismini açıklamadığı kaynağın, Paşaköy Köy Kalkınma Kooperatifi’nde gerçekleştiği iddia edilen usulsüzlüklerin üzerinden neredeyse 1 yıl geçmiş olmasına rağmen, kooperatifle ilgili herhangi bir girişimde bulunulmamasını ve şimdi de kooperatiften belediye başkanlığı adaylığına soyunan 5 adaydan birinin usulsüz şekilde yüklü miktarda para çektiğini savunduğunu yazdı.

“Vatandaşa ödeme yok, ancak 75 bin TL kooperatiften başkan adayına aktarılıyor”

Gazete; Paşaköy Belediye Başkanlığına adaylığını koyan 5 belediye başkan adayından birine, bir kağıda imza karşılığı kooperatiften 75 bin TL para verildiğini de savunan güvenilir kaynak, “2-3 Haziran tarihlerinde usule aykırı şekilde bir belediye başkan adayına müracaatta da bulunmamasına ve paranın verilmesine onay çıkmamasına rağmen bir kağıda imza karşılığı bu para anında verildi. Halk para beklerken, maaşlarını alamazken, ödemelerini bölük pörçük alırken, siyasi adaylara kıyak geçilmesi kabul edilebilir değildir” şeklinde yazdı.

“İçerdeki para inkar edildi”

Olayların kamuoyunun gündemine gelmesinden sonra kooperatifte para olmadığı açıklamasının kooperatif yetkilileri tarafından öne sürüldüğünü ancak ortaya çıkan belge ile bunun da doğru olmadığını savunan aynı kaynak, “O dönem kooperatifte gerçekleşen usulsüzlüklerin ve eksik ödenen insanların telafisi amaçlı kooperatifte para olmadığı öne sürülmüştü ancak 2012 yılında kooperatif bilançosunda paraların kooperatifte olduğu görülmektedir. Bu paralar kimlere veriliyor ya da hangi amaçla kullanılıyor? Hakkı olan ödemesini kooperatiften almak isteyenlere para yokken belli başlı kişilere usulsüz ve keyfi şekilde yüklü miktarlarda para çıkartılabilmektedir kooperatiften” şeklinde konuştu.

“Koalisyondaki yüksek makamlı bir siyasi soruşturmayı engelliyor”

Kooperatifteki usulsüzlüklerin üzerinin hem geçmiş hükümet hem de şimdiki hükümet yetkililerinden birtakım kişiler tarafından kapatılması girişimlerinin de varlığına dikkat çeken güvenilir kaynak, “Koalisyon hükümeti yolsuzlukla mücadele, hak adalet söylemleri ile başa geldi ancak şimdi görüyoruz ki bu söylemler havada kalıyor. Şimdiki hükümette yer alan yüksek makamlı bir siyasi zat tarafından Paşaköy Köy Kalkınma Kooperatifindeki usulsüzlüklere açılmak istenen soruşturmalar engellenmeye çalışılmaktadır, partisel birtakım ilişkiler çerçevesinde” diye konuştu.

2 milyonluk gübre parası da ortada yok

Yine 2012 yılında kooperatif bilançosunda yer almayan 2 milyon küsurluk gübre paralarının da ortada olmadığından bahseden kaynak, bu ay da emeklilerin ödeme gününden çok sonra maaşlarını alabildiklerini iddia etti.

“Küçükbaş hayvancının da ödemesi yapılmadı”

Küçükbaş hayvancıların hibe adı altında hayvan başına almaları gereken 80 TL’lik kulak paralarını da hala almadıklarının altını çizen güvenilir kaynak, “Gelen süt paraları da insanlara taksit taksit, azar azar ödeniyor. Vermeseler daha iyi dedirtiyorlar insanları” dedi.

“Usulsüzlüklere müfettiş destek çıkıyor”

Paşaköy Kalkınma Köy Kooperatifindeki usulsüzlüklere kadın bir mukayyit müfettişin de destek çıktığını ve üstünün kapanmasına ön ayak olduğunu da iddia eden aynı kaynak, Paşaköylülerin yaşanan bu usulsüzlüklerin araştırılması ve sorumluların gereken hesabı vermesi gerektiğini beklediklerini de sözlerine ekledi.

Paylaş