Paris yanıyor dünya nedense sessiz

reklam alani

Fransa ile Amerika arasındaki ilişkiler son dönemde oldukça gergin.

ABD’YE KARŞI AVRUPA ORDUSU TEKLİFİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’ye karşı savunma hattı niteliğinde bir Avrupa ordusu kurmak istediklerini açıklamıştı.

SOKAKLAR KARIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump ise bu açıklamaya adeta ateş püskürmüştü.

Twitter hesabından Macron’a yanıt veren Trump, “ABD imdada yetişmeden önce Nazi işgali altında Almanca öğrenmeye başlıyordunuz” ifadelerini kullanmıştı.

İki lider arasında yaşanan bu tartışmanın üzerinden sadece 10 gün geçtikten sonra, Fransa’nın başkenti Paris’te sokaklar savaşalanına döndü.

Dizel zammını bahane ederek sokakları ateşe veren göstericiler, Macron’u da istifaya davet ediyor.

Uluslararası Uyuşturucu Politikaları ve Halk Sağlığı Sempozyumu’nda konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransa’da yaşanan olaylara da değindi.

DÜNYA BASININA PARİS TEPKİSİ

Erdoğan Fransa’da yaşanan olayları Gezi’yle örneklendirerek özellikle Avrupa basınına tepki gösterdi.

Başkan Erdoğan “Gezi olaylarında uluslararası medya sürekli Taksim’i gösterdi değil mi? Şu anda Paris’te terör eylemleri var, uluslararası medyada bir ses var mı, yok. Dünya sessiz, hiç Paris’i görmüyor. Niye görmüyorlar? Onların lekelenmesini istemiyorlar” dedi.

Göstericileri döven polislere Macron’dan tebrik mesajı

Fransa’da, geçen hafta cumartesiden beri hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto eden ‘sarı yelekliler’, dün başta başkent Paris olmak üzere birçok kentte gösteriler düzenledi.

Polis, cadde çevresinde hasara neden olan ve birçok yeri ateşe veren göstericilere göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve cop kullanarak müdahale etti.

Eylemciler, polis müdahalesini engellemek amacıyla bariyer kurdu ve cadde üzerindeki taşları söktü.

Göstericileri döven polislere Macron'dan tebrik mesajı

POLİS GÖSTERİCİLERİ COPLA DÖVDÜ

Polisin sert müdahalelerde bulunduğu gösterilerde, gözaltına alınan onlarca gösterici var. Göstericiler, polis copuyla dövüldü, yerlerde sürüklendi.

MACRON’DAN POLİSLERE TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerine cesaretlerinden dolayı teşekkür ederken, polislere karşı şiddette bulunanların utanç duymaları gerektiğini, cumhuriyette şiddetin yeri olmadığını belirtti.

Öte yandan, Eyfel Kulesi’nin kapıları gösteriler nedeniyle ziyaretçilere kapatıldı.

Göstericileri döven polislere Macron'dan tebrik mesajı

AKARYAKIT FİYATLARI NE KADAR ZAMLANMIŞTI?

Fransa’da akaryakıt fiyatları yapılan son zamlarla birlikte 2000’lerin başından beri en yüksek fiyata çıktı.

Son 12 ay içerisinde dizel akaryakıta yüzde 23 zam yapılırken bir litre dizel yaklaşık 1.5 euro (yaklaşık 9 TL) oldu.

Macron yönetiminin doğaya verilen zararı azaltmak için hidrokarbon vergisi oluşturması, çevrecilerin takdirini toplarken, otomobil sahiplerinin tepkisini çekmişti. Hidrokarbon vergisi dizelde litre başına 7,6 euro sent ve benzinde 3,9 euro sent artırılmıştı.

Fransa’da ‘Sarı yelekliler’in sokağa dökülmesine sebep olan yeni zam dalgası ise 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girecek. Bu yeni zamlarda dizelin fiyatı 6,5 euro sent artacak ve petrol 2,9 euro sent artacak.

Paylaş