Papa’nın en yakın adamına çocuk tacizinden 6 yıl hapis

reklam alani

Yaşanan çarpık ilişkiler ve cinsel saldırılarla gündemden düşmeyen Vatikan, Papa’nın en yakın adamına verilen cezasıyla sarsıldı.

Vatikan Ekonomi Bakanı ve Avustralya Kardinali George Pell hakkında, 1970’li yıllarda görev yaptığı Katolik Kilisesi’nde çocuklara cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla açılan dava, karara bağlandı.

Avustralya Kardinali'ne çocuk tacizinden 6 yıl hapis

70 TANIK İFADE VERDİ

Görülen ilk duruşmada Kardinal Pell, hakkındaki suçlamaları reddetti. Ancak Pell, duruşmaların sonunda 6 yıl hapse mahkum edildi. Pell hakkında 70 tanık ifade verdi.

MAĞDURLAR MUTLU OLDU

Çocuklara yönelik cinsel taciz davalarını her zaman mahkeme önünde hazır bulunarak takip eden cinsel taciz mağduru Brian Chery de “Burada adaletin yerine gelmesi çok önemli, (Pell) kaç yaşında olursan ol cezanı çekmen gerekiyor. Çocuklara tacizde bulunursan hapse girmek için hiçbir zaman yaşın önemi yok.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, erkek kardeşinin çocukken papazlarının tecavüzüne uğradığını dile getiren Leonee Shdeey, George Pell’in tescilli bir çocuk tacizcisi olduğunu hatırlatarak, ‘‘Mutlu muyum? Katolik Kilesi’nin en üst makamındaki birinin Avustralya cezaevine girmesine memnun olmamız lazım.” diye konuştu.

Avustralya Kardinali'ne çocuk tacizinden 6 yıl hapis

4 BİN 444 ÇOCUK TACİZE UĞRADI

Avustralya’daki Katolik kiliselerinde, 1950’li yıllardan itibaren çocuklara cinsel taciz vakalarının tespit edilmesi üzerine konuyu araştırması için 2013 yılında Kraliyet Komisyonu kurulmuştu. Komisyonun araştırmaları sonucunda 4 bin 444 çocuğun, kiliselerde görevli papazların taciz ve tecavüzüne uğradığı açıklanmıştı.

Paylaş