Mitsotakis: “Türkiye-Libya anlaşması iptal edilmezse veto kartını kullanacağız”

reklam alani

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis 19 Ocak Pazar günü Almanya Başbakanı Angela Merkel’in daveti üzerine Berlin’de yapılacak olan Libya Konferansı’na Yunanistan’ın davet edilmemesini sert bir dille eleştirdi. Alpha TV’ye konuşan Mitsotakis, “Bölgede istikrara katkı sağlayan Yunanistan’ın toplantıya çağrılmaması kabul edilemez bir durum” dedi.

Mitsotakis, Atina’nın tutumunu bildirmek için Avrupa Birliği yetkililerine mektup gönderdiğini, öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile konuyu görüştüğünü söyledi. Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakatın yasal olmadığını belirten Mitsotakis, bu anlaşmanın iptal edilmemesi halinde hiçbir siyasi çözüme yeşil ışık yakmayacaklarını söyledi.

“VETO HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ”

Berlin’deki Libya konferansına Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 11 devlet ve hükümet başkanı ile Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcileri katılacak.

Mitsotakis, Türkiye ile Libya arasında deniz bölgeleri konusunda yapılan mutabakatın yasal olmadığını, bunun kabul edilemez olduğunu söyleyerek, “Yunanistan, Türkiye ile imzalanan mutabakatı iptal etme önkoşulu içermeyen herhangi bir siyasi çözümü kabul etmeyecek. Avrupa Birliği Dış İşleri toplantısında bu durumu veto edeceğiz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs, İsrail ile Kıbrıs gazını Avrupa’ya taşıması planlanan bin 900 kilometrelik boru hattının temelini oluşturacak üçlü bir anlaşmaya imza attı.

“TÜRKİYE BÖLGEDE JEOPOLİTİK ROL OYNAMAK İSTİYOR”

Bu anlaşmanın son derece önemli olduğunu belirten Mitsotakis, “Bu proje çok önemli. Türkiye bunu iyi karşılamadı zira jeopolitik anlamda bölgede rol oynamak istiyor. Böyle bir boru hattı Avrupa’nın çıkarlarını karşılıyor. Bunun yanı sıra Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşma Amerika Birleşik Devletleri tarafından da kınandı. Yunan adalarının Münhasır Ekonomik bölgede bulunduğunu belirttiler. ABD Yunanistan’ın güvenliğini garanti altına aldı” ifadelerini kullandı.

reklam alani
Paylaş