Kıbrıs’ta başka bir yol denemeliyiz.

reklam alani

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) sunduğu Suriye’de kimyasal silah kullanımının soruşturulması için Birleşmiş Milletler (BM) mekanizması kurulmasını talep eden karar tasarısına ilişkin, “(Bu tasarıyı) Sadece bir ülke, aynı zamanda bizim dostumuz olan Rusyaveto etti. Şimdi daha büyük bir risk altındayız. Belki diğer müttefiklerimizden biri müdahale edecek veya saldıracak.” dedi.

Kıbrıs’taki sürece değinen Çavuşoğlu, “Siyasi bir çözüm elde etmek için uğraşıyoruz. Geçen yıl Kıbrıs Konferansı’nda elimizden gelenin en iyisini yaptık ancak olmadı. Şu anda iki tarafta da seçimler tamamlandı. Şimdi başka bir yol denemeliyiz. Hangi konuları tartışacağımız konusunda mutabık kalmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bütün bu dondurulmuş ihtilafların bölgedeki istikrara tehdit oluşturduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, özellikle Balkanlarda ellerinden gelenin en iyisini yapsalar da zaman zaman gerginliğin yükseldiğini gördüklerini söyledi.

Çavuşoğlu, bu gibi sorunlara rağmen kötümser olmadığını kaydederek bahsettiği problemlerin yanında farklı alanlarda birçok fırsatın da bulunduğunun altını çizdi.

reklam alani
Paylaş