Hiçbir toplumda reform süreci sancısız olmaz.

reklam alani

Başbakan Tufan Erhürman, kamu reformunda amacın kamuda verimliliği artırmak olması gerektiğini belirterek, kamu reformuyla ilgili Yasa Tasarısındaki 11 madde ile ilgili sendikaların sıkıntıları olduğunu bildirdiklerini, yarın bir araya gelerek neyi eleştirdiklerini ve neyi doğru bulmadıklarını konuşacaklarını belirtti.

Tartışmaların 11 maddeye indirilmiş olmasının oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Erhürman, yarın öğlen sendikalarla yapılacak toplantının “bir birini anlama toplantısı” olacağını kaydetti.

Erhürman, BRT’de canlı olarak yayınlanan “Birinci Boyut” isimli programa katılarak soruları yanıtladı.

Başbakanlıktan verilen bilgiye göre, Başbakan Erhürman, programda “Kamu Reformu”, “Ekonomik ve Mali İş Birliği Protokolü”, “Suç oranları”, “Londra temasları” ve ülke gündeminde yer alan sorulara yanıt verdi.

KAMU REFORMUYLA İLGİLİ YASA

Başbakan Erhürman, öncelikle “Kamu Reformu” ile ilgili sorulan soruya yanıt verdi. Erhürman, “Kamu Reformu” adı altında yapılacak değişiklik konusunun çok uzun zamandır toplumun gündeminde olduğunu söyledi.

Başbakan Erhürman, Kamu Reformu Yasası’nın yılan hikayesine dönen yasa taslaklarından bir tanesi olduğunu, çeşitli hükümetler döneminde bu yasa üzerinde çalışıldığını ancak hiçbir dönem Meclis Genel Kurulu’na gitmesinin ve Kurul’dan geçmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Hükümet olarak ilgili yasayı tekrardan ele alarak çok uzun çalışma yaptıklarını belirten Erhürman, bu çalışmaya sıfırdan başlamadıklarını, geçmiş taslakları da esas alarak çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Başbakan Erhürman, konuşmasına şöyle devam etti:

“Dolayısıyla konuşulmayan çok fazla bir şey yoktur. Buna rağmen yasa taslağı teknik komite oluştu ve teknik komitede ilgili çalışma yapıldı. Teknik komitede çalışma tamamlandıktan sonra Bakanlar Kurulu’na geldi. Bakanlar Kurulu’ndan da Meclis’e sevk edildi. Henüz Meclis’te komitede görüşülmeye başlanmadı.”

11 MADDE

Sendikalarla, sıkıntıları olduğunu bildirdikleri 11 madde ile ilgili bir yarın bir araya geleceğini anlatan Erhürman, sendikalarla bu 11 madde ile ilgili neyi eleştirdiklerini ve neyi doğru bulmadıklarını konuşacaklarını aktardı.

Başbakan Erhürman, Kamu Reform tartışmalarının 11 maddeye indirilmiş olmasının oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı.

İlgili 11 maddenin sendikalarla görüşülebilmesi için İngiltere’ye gitmeden önce sendikalarla iletişim kurduklarını söyleyen Erhürman, yarın (bugün) öğle sendikalarla yapılacak toplantının “bir birini anlama toplantısı” olacağını kaydetti.

“REFORM SÜRECİ SANCISIZ OLMAZ…”

Sendikaların hangi noktaları doğru bulmadıklarını, hangi noktalarda kendi deyimleriyle “budanma” olarak algılandığının kendileri tarafından bilinmesi gerektiğinin altını çizen Başbakan Erhürman konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Tabi bizimde neden maddeler o şekilde yapıldığını ve reform olarak algılanabileceğini anlatmamız gerekiyor. Ben de bir anlamda dersime çalışıyorum. Nerelerde ne var ve ne yoktur. Nerelerde ne değişebilir. Bütün bunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunacağız. Süreç uzun bir süreçtir. Daha önceki dönemlerde de komiteye gitti. 4-5 ay komitede görüşüldü. Örneğin o dönem Başbakan Yardımcısı bu görevinden istifa edip Komite Başkanı oldu ve hemen hemen her gün toplantı yaparak konuyu ele aldı. Dolayısıyla toplumda konu ile alakalı ciddi bir birikim artık vardır. 11 madde üzerindeki tartışmayı karşılıklı görüş alışverişiyle bu birikimden de yararlanarak çözmeye çalışacağız. Tabi şunu söyleyeyim hiçbir toplumda reform süreci sancısız olmaz. Reform dediğimiz şey, bir şeyleri değiştirme anlamına gelir. Bir şeyleri değiştirdiğiniz zaman da elbette insanlar açısından bir sarsıntı yaratabilir. Dolayısıyla şu anda bir kamu reformu konusunda birtakım tepkiler ortaya konmasını anlayabiliyorum. Neyi değiştiriyorsanız değiştirin var olan düzen içerisinde bir ‘tık’ dahi değişiklik yapsanız muhakkak birilerinin hayatında, gelirinde ve çalışma düzeninde değişiklik ortaya çıkacaktır.”

“VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK”
Kamu reformunda bir numaralı amacın kamuda verimliliği artırmak olması gerektiğinin altını çizen Erhürman, Başbakan olduktan sonra bunu birkaç kez açıkladığını ve hatta zaman zaman kamunun yeterince verimli çalışmadığını söylediği için tepki de gördüğünü dile getirdi.
Başbakan Erhürman, hala kamunun yeterince verimli çalışmadığı yönündeki iddiasının sürdüğünü işaret ederek, bunun aksini iddia edecek birinin olduğunu da sanmadığını söyledi.
Bu nedenle kamu reformunun muhakkak hayata geçmesi gerektiğini vurgulayan Başbakan Tufan Erhürman şu şekilde konuştu:

“Bir yasayı değiştirmekle hemen son derece verimli bir kamu yönetimine geçeceğimiz düşüncesinde değilim. Bir de oluşmuş bir kültür vardır. O kültürü değiştirip, dönüştürmek daha fazla zaman alacak. Ama yasayı değiştirmek o kültürün değişmesine ve dönüşmesine katkıda bulunacak bir iştir. Dolayısıyla burada sendikalarımız ve siyasi partilerimiz dahil hepimizin temel hareket noktası kamuda verimliliğin sağlanması olması gerekiyor. Ben öyle olduğunu da düşünüyorum. Yarın ki (Bugün) toplantıda bunu ben daha net olarak anlayacağım. Bir noktanın daha altını çizmek istiyorum. Biz göreve geldik geleli gerek medyada gerek mecliste ve daha birçok yerde kamu reformunun hayata geçirilmesi isteniyor. Ancak ne zaman Kamu Reformu ile ilgili taslak geldi. Hemen karşı duruşlar da başladı. Bu da ülkemizdeki temel alışkanlıklardan biridir. Hem değişimi ister görünürüz hem de değişim olmasın diye elimizden geleni yaparız. Ya da şöyle olur; değişimi ister görünürüz. Ama değişim benden başlamasın başka yerden başlasın diye düşünürüz. Açık söyleyeyim. Şimdi sendikalarımızın böyle düşündüğü ile ilgili bir ön yargıya sahip değilim.

Yarın ki (Bugün ) toplantıda bunu çok daha net göreceğiz ve birbirimizi anlayacağımızı düşünüyorum. Yarınki toplantıya ilgili tüm işçi ve memur sendikaları da davetlidir. Bu ilk toplantıdır. Yeterli olmazsa devamı gelebilir. Yarın ki toplantıda benim ihtiyacım onları anlamaktır. Elbette bizim duruşumuzu da onlara anlatmaktır. Ama bizim duruşumuzu onlara anlatmaktan önce onların ne söylediğini çok net bir şekilde görmek istiyorum. Maddeler üzerinde tartışmak istiyorum. Çünkü bazen maddenin tam olarak ne anlatmaya çalıştığı ilgili taraflar tarafından anlaşılamıyor. Ya da maddenin tam söylemek istediğini anlatabilmek için ufak tefek makyajlar yapmamız gerekebiliyor.”

KOMİTE TOPLANTISINA KATILIM

Tüm sendikaların yasa ile ilgili komite toplantılarına da katılabileceğini ifade eden Erhürman, yasanın komite aşamasında değişikliğinin mümkün olduğunu dile getirdi.
Başbakan Erhürman, bu tip yasaların sadece hükümetin yasaları olarak algılanmaması gerektiğine işaret ederek, bunların mecliste tüm partiler ve sivil toplum örgütlerinin katkısı ile değişebilecek yasalar olduğunu söyledi.

Erhürman, “Geçmişte kamu reformu ile ilgili yürütülen tüm çalışmalarda aynı yöntem izlendi. Dolayısıyla meclis komitesi sadece bir ‘tik’ atıp geçecek komite değildir. Son derece ayrıntılı bir çalışma olacaktır” dedi.

Paylaş