Filistinli’lerin üzerine İsrail askerleri kurşun yağdırdı.

ABD’nin, Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliğini “kendi kendine” başkent ilan ettiği Kudüs’e taşıması, Filistinliler için bardağı taşıran son damla oldu. Büyük Toprak yürüyüşünden bu yana her gün eylem gerçekleştiren Filistin halkı, Gazze’de gösteriler gerçekleştiriyor.

reklam alani

Gazze'de ABD Büyükelçiliği ayaklanması

İSRAİL ASKERLERİ İLE ÇATIŞMA

İsrail askerlerine karşı Kudüs direnişi gerçekleştiren Filistinliler, katil İsrail askerleri ile çatıştı. Barikatlar kurarak Gazze yollarını İsrail askerlerine kapatan göstericiler, lastik yaktı, sapanlarla askerlerin üzerlerine taş attı.

FİLİSTİNLİ ŞEHİT SAYISI 59’YE YÜKSELDİ

İsrail askerleri Filistinli eylemcilerin halkı gösterilerine karşı acımasız müdahaleler gerçekleştirdi.

Kadın erkek ayırt etmeksizin gerçekleştirilen ve gerçek mermiler ile gaz fişeklerinin kullanıldığı eylemlerde, aralarında çocukların da bulunduğu en az iki bin 771 Filistinli yaralanırken Filistinli şehit sayısı 59’e ulaştı.

Gazze'de ABD Büyükelçiliği ayaklanması

YAS NEDENİYLE GREV

İsrail askerlerinin gerçekleştirdiği katliam nedeniyle Filistin’de yas ilan edildi, grev çağrısı yapıldı. Öldürülen onlarca Müslüman Filistinli için grev başlatılacak.

ABD’nin Kudüs’ü işgal planını resmiyet döken büyükelçiliği taşıma panı bugün gerçekleşti. Trump’ın damadı ve işgal planının mucidi olan Jared Kushner törene katılırken, Trump’ın kızı Ivanka Trump’da törene katıldı.

Törene katılamayan Donald Trump ise video konferans yöntemiyle açılışa mesaj yolladı. Trump’ın mesajı yüz karası yalanlarını yeniden dizdi.

Trump'tan Kudüs açıklaması: Gecikmiş bir gerçekti

“EMRİ BEN VERDİM”

​Trump’ın önceden kaydedilmiş mesajı video bağlantısıyla yayımlandı. Elçiliğin açıldığını ilan eden ve davetlilere ”Tebrikler. Bu gerçekten çok büyük bir çabaydı” diye seslenen Trump, İsrail’in tüm diğer ülkeler gibi kendi başkentine karar verme hakkı olduğunu, İsrail’in zaten Kudüs’ten yönetildiğini savunan Trump, bunu kabul etme ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının kendisine ait olduğunu vurguladı. Elçiliği planlanandan çok daha hızla açtıklarına dikkat çekti.

Bu durumun yıllarca gözardı edildiğini savunan Trump, bu emri kendisinin verdiğini ve bunu gerçekleştirdiğini belirtti.

MESCİD-İ AKSA SÖZÜ

İki devletli çözüm için bu hamlenin en iyi seçenek olduğunu iddia eden Trump, Kudüs’ün resmen işgal edilmesine rağmen, kutsal toprakları da koruma sözü verdi.

Trump, Harem-üş Şerif, Kubbet-üs Sahra’daki statükoyu koruma sözü verirken, ABD’nin İsrail’e desteğinin devam edeceğinin altını çizdi. Diğer yandan kalıcı barış anlaşmasında varılmasına yardımcı olmayı ABD’nin tümüyle taahhüt ettiğini dile getirdi.

 

İsrail, ABD’nin eliyle Kudüs’ü “sözde” başkenti ilan etmeye hazırlanırken, Washington, bugün resmen büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyor. Açılış için Kudüs’ün işgal planını hazırlayan Trump’ın damadı Jared Kushner ve kızı Ivanka Trump törene katıldı.

Kudüs'ün en acı günü

TÖRENLE AÇILIYOR

ABD’nin Kudüs Büyükelçiliği, bugün gerçekleştirilen resmi tören ile açılıyor. Törene Jared Kushner ile birlikte Ivanka Trump’ da katıldı. Resmi tören İsrail ve ABD’liler için oldukça eğlenceli bir havada geçiriliyor.

Kudüs'ün en acı günü

Kudüs'ün en acı günü

ABD ve İsrailli diplomatların sırasıyla yaptığı konuşmaların ardından ABD Büyükelçiliği resmen açıldı.

Kudüs'ün en acı günü

ŞEYTANİ KUDÜS EĞLENCESİ

Ivanka Trump ve Jared Kushner çifti, Kudüs’e geldiğinde bir dizi ziyarette bulundu. Resmi temaslar gerçekleştiren çift, sonrasında ise büyükelçiliğinin açılış lansmanına katıldı. Lansmanda gülüp eğlenen ve zafer edasıyla kutlamalar yapan çift, İsrail’in “yeni dönemini” kutladı.

Kudüs'ün en acı günü

Kushner ve Trump çiftinin şeytani eğlenceleri sırasında gerçekleşen bir diğer olay ise Ramallah ve Gazze’de gerçekleştirilen İsrail karşıtı eylemlerdi. Ancak son derece barışçıl olan bu eylemler İsrail askerlerinin barbarlığı ile büyüdü ve bir katliama dönüştü.

Kudüs'ün en acı günü

KATLİAMA ALKIŞ TUTTULAR

Trump ve Kushner’in eğlenceleri sırasında binlerce Filistinli topraklarına kanlarını döktü. 37 Filistinli İsrail askerlerinin barbarlığı ile şehit olurken, bin Filistinli de çeşitli yererinden yaralandı. Yaralıların bir kısmının da durumunun ağır olduğu belirtildi.

Kudüs'ün en acı günü

 

reklam alani
Paylaş