Biz yapamayız başaramayız düşüncesi, vatandaşın beyninden koparılmalı

reklam alani

Maliye Bakanı Serdar Denktaş, bu yıl ilk kez planlama dahilinde iç borç ödemelerinin yapılacağını ve bütçeye konulan, anlaşmalarla 230’dan 340 milyon TL’ye yükselen miktarın iç borca yönelik kullanmaya başlayacaklarını açıkladı.

İç borç için her yıl ortalama 300 milyon TL’nin ödeneceğini, 6 yılın sonunda iç borcun 2 milyar TL’ye düşeceğini öngördüklerini belirten Denktaş, “Altıncı yıldan itibaren daha küçük parçalar halinde ödemeler devam edecek ve iç borç yükü azaltılarak ortadan kaldırılacak” dedi.

Denktaş,  “ ‘Biz yapamayız başaramayız’, bu düşüce ve duygu vatandaşın beyninden koparılmalı çünkü biz başarabilir, bunun altından kalkabiliriz” şeklinde konuştu.

Maliye Bakanı Denktaş, DPÖ Müsteşarlığı tarafından hazırlanan 2018-2020 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program Taslağı, AÖF konferans salonunda yapılan Sosyal ve Ekonomik Konsey toplantısına katılarak burada bir konuşma yaptı. Denktaş, ‘Böyle geldi böyle gider yerine ‘böyle geldi ama değişmemiz lazım’ şeklinde bir yaklaşımı her kesimden beklemek zorundayız” vurgusunda bulundu.

Denktaş, “Bunu başarabilirsek, hep birlikte bu dönüşümlerin sonucunu görebilmek adına bir takım eziyetlere katlanabilirsek başarıya ulaşacağımızdan şüphem yok” şeklinde konuştu. Denktaş, ilk olarak veriye ulaşma alanında yaşanan sorunlarla ilgili konuştu.

“ÜLKEDE GÜVENEBİLİR VERİ ELDE ETMEDE BÜYÜK SIKINTI YAŞANIYOR”

Dış etkenler bir kenara konulduğunda ülke için sağlıklı kararlar alabilmenin yolunun veri akışının sağlıklı olmasından geçtiğini söyleyen Denktaş, “Ülkede güvenebilir veri elde etmede büyük sıkıntı yaşanıyor” dedi.

Serdar Denktaş, Devlet Planlama Örgütü’nün büyük sıkıntılarının da bununla ilgili olduğunu söyledi.

Birimler arası veri akşının düzenli ve sağlıklı hale gelmesi için bu yıl sonuna kadar gerekli olan çalışmasının yapılması ve hayata geçirilmesi gerektiğini, bunun geleceğe yönelik planlamaların en önemli ayağı oluşturacağını kaydeden Denktaş, “Maliye Bakanlığı olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Son yıllarda ülkede mali disiplin sağlandığını ve bütçe dengesi oluştuğunu ifade eden Maliye Bakanı, sektörel kalkınmanın temelini oluşturan yapının yürütüleceğini söyledi.

Teknoloji imkanlarının gelir ve vergi dairelerinde kullanılmaya başlanmasının önlerini daha da açacağını ifade eden Denktaş, söz konusu imkanların her alanda kullanılması gerektiğini vurguladı.

reklam alani
Paylaş